Notowania

gibraltar
16.08.2013 20:23

Cameron chce by Unia monitorowała granicę Hiszpanii z Gibraltarem

Brytyjski premier zwrócił się do Unii Europejskiej, by wysłała ekipę obserwatorów do Gibraltaru.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Brytyjski premier David Cameron zwrócił się do Unii Europejskiej, by wysłała ekipę obserwatorów do Gibraltaru w celu monitorowania zaostrzonych hiszpańskich kontroli pojazdów na granicy, co jest jednym z powodów napięcia w stosunkach Londynu z Madrytem.

Cameron rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, dając wyraz _ poważnemu zaniepokojeniu _ działaniami Madrytu, którym w jego przekonaniu przyświecają _ motywy polityczne _.

Brytyjczycy twierdzą, że zaostrzone kontrole, wydłużające kolejki na przejściach granicznych do kilku godzin w obie strony, są _ sprzeczne z zasadą swobodnego przemieszczania się ludności _ - jedną z czterech podstawowych swobód jednolitego rynku. Utrudniają m.in. dojazdy do pracy w Gibraltarze Hiszpanom mieszkającym po hiszpańskiej stronie granicy. Dziennie jest to ok. 10 tys. osób.

Gibraltar, zamorska autonomiczna posiadłość korony brytyjskiej od 1713 r., nie jest sygnatariuszem układu z Schengen o zniesieniu wewnętrznych kontroli granicznych w UE.

Hiszpania argumentuje, że wzmożone kontrole graniczne są niezbędne, ponieważ władze gibraltarskie nie kontrolują przemytu. Madryt dał też wyraz niezadowoleniu z powodu budowy sztucznej rafy na granicy gibraltarskich wód terytorialnych, co uniemożliwia hiszpańskim rybakom połowy ryb z użyciem sieci ciągniętych po dnie morskim.

Gibraltar przekonuje, że rafa służy konserwacji zasobów morskich i zapobiega wtargnięciom hiszpańskich kutrów rybackich i patrolowych na wody terytorialne Gibraltaru. W ostatnich miesiącach było kilka incydentów na tym tle. Za wysłaniem misji obserwacyjnej UE opowiedział się wcześniej także Parlament Europejski.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna o Gibraltar? Londyn wysłał flotę Premier Wielkiej Brytanii mówi o działaniach przeciwko Madrytowi, który zaostrzył kontrole graniczne na przejściach do enklawy.
Spór o Gibraltar coraz ostrzejszy. Hiszpania... Takie oświadczenie wydało hiszpańskie MSZ, reagując na zapowiedź Wielkiej Brytanii podjęcia działań prawnych wobec Madrytu. Do Gibraltaru pojadą wysłannicy Komisji Europejskiej.
Awantura o rafę. Hiszpania zwróci się do ONZ? Zdaniem hiszpańskiego MSZ Wielka Brytania naruszyła terytorium Hiszpanii budując u wybrzeży Gibraltaru sztuczną rafę.
Tagi: gibraltar, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz