Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chcą ożywić gospodarkę Eurolandu. Jest plan

0
Podziel się:

- Chciałbym przestrzec przed wrażeniem, że najgorsze jest już za nami - powiedział Jean-Claude Juncker

Chcą ożywić gospodarkę Eurolandu. Jest plan
(PAP/EPA)

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker (na zdj. z lewej) ocenił wczoraj w Berlinie sytuację w Eurolandzie jako _ mniej dramatyczną _ niż przed rokiem. Juncker i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli kontynuację dyskusji o unii bankowej na szczycie UE w przyszłym tygodniu.

- _ Sytuacja jest znacznie mniej dramatyczna niż rok temu, chciałbym jednak przestrzec przed wrażeniem, że najgorsze jest już za nami _ - powiedział Juncker przed rozmową z Merkel w urzędzie kanclerskim w Berlinie. Przypomniał, że rok temu dyskutowano o ewentualnym wyjściu Grecji ze strefy euro i o tym, czy strefa euro przetrwa. - _ Tamte obawy rozwiały się _ - zaznaczył Juncker.

- _ Jesteśmy na właściwej drodze, ale nie zdobyliśmy jeszcze szczytu _ - dodał premier Luksemburga. Jak podkreślił, konsolidacja budżetów w krajach UE musi być nadal traktowana jak _ niemająca alternatywy poważna opcja _, równocześnie jednak konieczny jest wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. Dlatego musimy wspólnie przyjrzeć się programom stabilizacyjnym oraz praktycznej polityce poszczególnych krajów - wyjaśnił, dodając, że dojdzie do tego na szczycie UE w czerwcu.

Juncker zapowiedział kontynuację dyskusji o unii bankowej. - _ Musimy podjąć dobrze przemyślane kroki, wdrażając je jeden po drugim _ - powiedział. Zdaniem Merkel wiarygodność sektora bankowego ma _ centralne znaczenie _ dla ponownego ożywienia gospodarki w Eurolandzie.

Kolejnym etapem unii bankowej, po uchwalonym już nadzorze bankowym, ma być fundusz uporządkowanej likwidacji banków, a na końcu tego procesu ma powstać europejski fundusz gwarantowania depozytów.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/128/m84608.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/unia;bankowa;nie;powstanie;schaeuble;przeciwny,15,0,1304847.html) *Unia upadnie? Niemcy przeciwko niej * Traktaty unijne w obecnym kształcie nie gwarantują wystarczająco silnego umocowania prawnego dla jednolitego systemu likwidacji banków. Merkel i Juncker uczestniczyli wcześniej w Forum Europejskim w ministerstwie spraw zagranicznych w Berlinie. Szefowa niemieckiego rządu podkreślała podczas dyskusji zorganizowanej przez telewizję WDR znaczenie stosunków niemiecko-francuskich dla UE. - _ Stosunki niemiecko-francuskie opierają się na bardzo solidnym fundamencie _ - powiedziała Merkel, zapewniając, że pomimo różnicy zdań dobrze rozumie się z prezydentem Francji Francois Hollande'em.

Berlin jest zwolennikiem drastycznych oszczędności, Paryż chciałby za pomocą bodźców finansowych stymulować wzrost gospodarczy.

Po raz kolejny Merkel opowiedziała się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Zapewniła, że zrobi wszystko, by tłumaczyć brytyjskim przyjaciołom, że członkostwo w UE jest _ dobre i dla nich i dla innych krajów _.

Kandydat opozycyjnej SPD na kanclerza Niemiec Peer Steinbrueck ostro skrytykował władze węgierskie i wezwał europejskie partie konserwatywne do zwiększenia presji na rządzący na Węgrzech Fidesz premiera Viktora Orbana. - _ Na Węgrzech łamane są demokratyczne prawa _ - powiedział Steinbrueck. Nie wykluczył _ w związku z antydemokratycznymi i dyskryminującymi decyzjami _ rządu w Budapeszcie usunięcia Węgier z UE. Fidesz i kierowana przez Merkel CDU należą do Europejskiej Partii Ludowej.

Merkel wzywała do dialogu z węgierskim rządem. - _ Węgry bardzo pomogły Niemcom w procesie zjednoczenia (1989 r.) i Niemcy im tego nie zapomną _ - powiedziała, zastrzegając, że w przypadku pojawienia się antysemickich tendencji należy reagować zdecydowanie.

Gospodarz Forum Europejskiego, szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle ostrzegł przed _ germańską zarozumiałością _ w kontaktach z innymi krajami. - _ Powinniśmy powstrzymać się w obecnej kampanii wyborczej przed prowokowaniem i obrażaniem naszych europejskich sąsiadów _ - podkreślił Westerwelle.

22 września Niemcy wybiorą nowy parlament. W minionych latach niektórzy niemieccy politycy bardzo krytycznie komentowali sytuację w krajach dotkniętych kryzysem, przede wszystkim w Grecji. Uznane za aroganckie uwagi spowodowały wzrost antyniemieckich nastrojów na południu Europy.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/m266066.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;bankowa;pozwolilaby;uniknac;problemow;na;cyprze,185,0,1276857.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unia bankowa ratunkiem dla strefy euro? Zdaniem prezydenta Francji unia bankowa _ jest tym, co pozwala na uporządkowaną likwidację banków, gdy nadchodzi kryzys, oraz gwarantuje bezpieczeństwo depozytów _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/m215539.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/nadzor;bankowy;w;ue;doszli;do;porozumienia,255,0,1272063.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Przejmą kontrolę nad największymi bankami w UE Negocjacje właśnie się zakończyły i zapadła decyzja, więc Bruksela wkracza do akcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/m40477.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nadzor;bankowy;w;ue;to;moze;podwazac;wiarygodnosc;ue,219,0,1272283.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Burza w Unii. To podważa wiarygodność UE Nowy nadzór ma być centralnym elementem unii bankowej, a pełną zdolność do działania ma osiągnąć w marcu 2014 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)