Notowania

unia
12.05.2011 14:46

Chcą przywrócić kontrole celne. KE grozi

Bruksela poprosi Danię o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące zapowiadanego powrotu celników na granice z Niemcami i Szwecją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Komisja Europejska poprosi Danię o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące zapowiadanego przywrócenia kontroli celnych na granicy z Niemcami i Szwecją. Nie wyklucza zastosowania środków prawnych wobec tego kraju. *

_ - Dania będzie w miarę szybko poproszona przez Komisję o wyjaśnienie szczegółów dotyczących środków, jakie zamierza zastosować _ - powiedział rzecznik KE ds. wewnętrznych Marcin Grabiec. _ Duńczycy prezentują to jako sprawę celną _ - dodał.

Wcześniej podczas konferencji prasowej rzecznik KE Alejandro Ulzurrun de Asanza y Munoz powiedział, że Komisja _ musi przeanalizować możliwe prawne i administracyjne środki do podjęcia (wobec Danii) - czy byłaby to tradycyjna procedura o naruszenie unijnego prawa czy też inny środek _. Zastrzegł, że jest jeszcze za wcześnie, by o tym przesądzać i na obecnym etapie KE analizuje konsekwencje oświadczenia duńskich władz. Podkreślił jednocześnie, że Unia Europejska musi kontynuować wysiłki w celu zwalczania transgranicznej przestępczości.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t138306.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/co;dalej;z;ukladem;z;schengen,91,0,819547.html) Co dalej z układem z Schengen?
W środę duński minister finansów Claus Hjort Frederiksen oświadczył, że kraj ten - by walczyć z przestępczością - przywróci kontrole celne na swych granicach z Niemcami i Szwecją. To efekt zawarcia przez liberalno-konserwatywny rząd Danii umowy politycznej ze skrajną prawicą. Dania należy do układu z Schengen, który gwarantuje swobodę przemieszczania się osób na wewnętrznych granicach tego obszaru (22 kraje UE).

Z kolei w czwartek duński minister ds. współpracy na rzecz rozwoju Soren Pind oświadczył w Brukseli, że Dania podjęła środki mające na celu przywrócenie kontroli celnych na swych granicach, by walczyć z przestępczością, lecz nie ma zamiaru przywracać kontroli paszportów i osób. Zapewnił, że duńskie decyzje szanują zasady układu Schengen. Jak dodał, Dania _ musi stawić czoło dużej przestępczości na granicach. Chcemy uregulować ten problem _.

Minister tłumaczył, że _ przy pomocy skanerów celnicy będą kontrolować samochody, które wydają się podejrzane. Inne państwa to robią. Nie ma mowy o kontrolowaniu paszportów, ani o zamykaniu granic _ - podkreślił. Środki, które Dania zapowiedziała w środę, mają wejść w życie w ciągu trzech tygodni; oznaczają jedynie kontrole na granicach z Niemcami, ale jednocześnie w portach i na moście nad cieśniną Sund, łączącym Szwecję z Danią.

Jak napisała agencja AFP, zgodnie z układem z Schengen Dania nie może ustanowić kontroli celnych na swoich granicach w klasycznym tego słowa znaczeniu. Może jednak, odpowiednio do zasad europejskich, rozmieścić na stałe służby celne na granicach w celu przeprowadzania wyrywkowych kontroli pojazdów.

Dziś na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych UE w Brukseli mają zostać przedyskutowane propozycje Komisji Europejskiej, które nie wykluczają przywrócenia _ w wyjątkowych okolicznościach _ czasowych kontroli na wewnętrznych granicach Schengen. Propozycja KE są reakcją na apele Włoch i Francji w związku z falą imigrantów z Afryki Północnej.

Propozycje mogłyby być przyjęte przez przywódców _ 27 _ na szczycie 24 czerwca. Na zmiany legislacyjne dotyczące Schengen musiałby się też zgodzić Parlament Europejski, który już zapowiedział sprzeciw w tej sprawie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t16257.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamykanie;granic;w;schengen;zgodne;z;prawem,107,0,818283.html) Zamykanie granic w Schengen zgodne z prawem? Bruksela doprecyzuje kiedy kraje mogą przywracać kontrole na wewnętrznych granicach w UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t34243.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wroca;granice;w;ue;sa;przeciw;schengen,201,0,818121.html) Wrócą granice w UE? Są przeciw Schengen Po tygodniach sporów o tunezyjskich imigrantów władze Francji i Włoch są teraz gotowe dojść do porozumieni.
Tagi: unia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz