Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chorwacja w ue
20.06.2013 14:49

Chorwacja w Unii Europejskiej. Prezydent tłumaczy powody

UE to dla Chorwacji nie tylko gospodarka, to także idea wolności, pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu - powiedział prezydent Chorwacji Ivo Josipović.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

UE to dla Chorwacji nie tylko gospodarka, to także idea wolności, pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu - powiedział prezydent Chorwacji Ivo Josipović (na zdj.) w Warszawie. Wziął on udział w ceremonii zakończenia roku akademickiego w Kolegium Europejskim.

UE podpisała traktat akcesyjny z Chorwacją w grudniu 2011 roku. Datę jej przystąpienia do UE wyznaczono na 1 lipca 2013 roku. Traktatu o przystąpieniu Zagrzebia do UE nie ratyfikowały jednak jeszcze Niemcy i Dania.

Josipović powiedział na briefingu prasowym po ceremonii, że rozmawiał ze studentami Kolegium o powodach, dla których Chorwacja zaakceptowała ideę europejską i zamierza ją promować. - _ Unia Europejska to dla nas nie tylko gospodarka i wolny rynek, to także idea wolności, pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu. Jestem bardzo dumny, że jestem prezydentem kraju, który niedługo stanie się członkiem UE _ - powiedział prezydent Chorwacji.

Josipović mówił, że Polska jest krajem europejskim, któremu akcesja do Unii przyniosła sukces. _ - Mam nadzieję, że podobnie będzie w przypadku Chorwacji _ - zaznaczył. Po Słowenii, która przystąpiła do Wspólnoty w 2004 r., Chorwacja ma być drugim państwem byłej Jugosławii w Unii i 28. członkiem UE.

Pod koniec kwietnia Komisja Europejska ogłosiła, że wraz z wejściem Chorwacji do UE obecny wicepremier Chorwacji ds. wewnętrznych, zagranicznych i europejskich Neven Mimica zostanie 28. unijnym komisarzem. Przypadnie mu teka ochrony konsumentów. Zgodnie z unijnymi traktatami każdemu krajowi członkowskiemu przysługuje bowiem jedno stanowisko komisarza w KE.

Czytaj więcej w Money.pl
To porozumienie otwiera im drogę do UE Chorwacja i Słowenia doszły dzisiaj do porozumienia ws. sporu o zagraniczne depozyty Chorwatów w nieistniejącym już banku Ljubljanska Banka.
Wejście do UE będą zawdzięczać Polsce Umowa stowarzyszeniowa Unii Europejskiej z Ukrainą - jeszcze w tym roku.
Nie chcą Chorwacji w UE. Drastyczne słowa W niemieckim Bundestagu narasta opór przeciwko przyjęciu Chorwacji do Unii Europejskiej zgodnie z planem od 1 lipca przyszłego roku.
Tagi: chorwacja w ue, chorwacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz