Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Chorwacja wstąpi do UE w lipcu. Już obniżyli VAT

Chorwacja wstąpi do UE w lipcu. Już obniżyli VAT

Fot. Damien Smith/CC/Flickr

Chorwacja wchodzi do Unii Europejskiej, a turyści wypoczywający nad Adriatykiem będą płacili mniej - dzięki obniżce VAT-u. W te wakacje Zagrzeb powinien stać się pełnoprawnym członkiem Wspólnoty. Będzie to możliwe 1 lipca, jeśli wszystkie kraje członkowskie ratyfikują chorwacki traktat akcesyjny.

Jednak już od początku roku w Chorwacji obowiązuje obniżona, 10-procentowa stawka na usługi. Szef ośrodka chorwackiej informacji turystycznej w Warszawie Bojan Baketa mówi, że jest to szansa na jeszcze większą liczbę gości.

- Według przepisu i regulaminu UE, Chorwacja wprowadzi ulgę VAT na żywność. Do tej pory tego nie było. Cena będzie dzięki temu konkurencyjna i satysfakcjonująca dla klientów. Powinna także w ogóle zwiększyć ruch turystyczny - uważa Baketa.

W ubiegłym roku kraj ten odwiedziło ponad pół miliona Polaków - co oznacza 12 procentowy wzrost w stosunku do roku 2011.

Prezydent Bronisław Komorowski, ratyfikując w grudniu traktat akcesyjny Chorwacji podkreślał, że składając podpis pod dokumentem czyni to nie tylko z sympatii do tego kraju.

- Nie chodzi tylko o to, że my Chorwację lubiliśmy i lubimy i będziemy lubić. Chcemy dziś zamanifestować solidarność z Chorwacją, ale także zamanifestować polską postawę otwartości i zabiegania o otwartość UE w stosunku do innych krajów, które aspirują by znaleźć się w lepszych ramach, lepszego świata - mówił prezydent.

Wiceszef Katedry Europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim Piotr Wawrzyk przekonuje w rozmowie, że wejście Chorwacji do Unii będzie ważnym politycznym sygnałem dla innych krajów bałkańskich.

- Dla tych krajów, które jeszcze nie są w Unii Europejskiej jest pokazaniem, że niezależnie od tego, jak rozwija się sytuacja w ramach Unii, to jednak droga do członkostwa jest otwarta. Ponadto, członkostwo w UE pozwala również załagodzić spory. Pamiętajmy, że Chorwacja od dawna ma polityczny spór ze Słowenią o pewne części wysp. W ramach członkostwa w Unii te spory tracą na ważności i to może być impulsem do mobilizacji na rzecz reform w kolejnych krajach bałkańskich - tłumaczy uczony.

Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w dwa lata później., a traktat akcesyjny podpisano 9 grudnia 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
A tam kryzys. Premier nie traci optymizmu
- Kryzys gospodarczy eurostrefy nie jest powodem, by tracić wiarę w UE - uważa premier Donald Tusk.
Chorwaci zdecydowali czy chcą być w Unii
Frekwencja była niska, ale ponad 66 proc. głosujących powiedziało tak.
Chorwacja tuż przed bardzo ważnym wyborem
Chorwaci intensywniej niż dotąd, przekonywali na ulicach Zagrzebia do swoich racji.
ue, chorwacja, zagrzeb, vat w chorwacji
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
sid319
88.19.147.* 2013-01-06 04:49
nowi do pracy w ue,a pracy coraz mniej
Jerzy678766
145.237.76.* 2013-01-02 12:09
Ciekawe. Może VAT na żywność obniżyli, ale za apartamenty życzą sobie więcej niż rok temu:(