Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
06.06.2013 15:43

Ciężkie jest życie Polaka w Norwegii

Przez rok liczba bezrobotnych Norwegów spadła o 1,6 pkt proc., w maju tego roku bez pracy pozostawało ponad 83 tys. norweskich obywateli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Billyfoto/Dreamstime.com)

28 proc. bezrobotnych w Norwegii stanowią imigranci, a wśród nich największą grupę stanowią Polacy, których bez pracy jest prawie 8 tysięcy - wynika z najnowszych danych norweskiego urzędu pracy i opieki społecznej NAV.

W maju w Norwegii zarejestrowanych jako poszukujących pracy było 32 tys. imigrantów, co oznacza wzrost bezrobocia w tej grupie o 12,4 pkt proc. względem danych z maja ubiegłego roku, a wśród osób narodowości polskiej o 14,9 pkt proc.

Poza Polakami największą bezrobotną grupę etniczną w Norwegii stanowią Litwini (ponad 3 tys.), Szwedzi (ponad 2 tys.) oraz Irakijczycy (ponad 1 tys.).Z danych NAV wynika, że w maju bieżącego roku z zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii korzystało 947 Polaków.

Według norweskiej minister pracy Anniken Huitfeldt cudzoziemcy są grupą najbardziej narażoną na utratę pracy. _ Są oni nadmiernie reprezentowani w branżach wrażliwych na cykliczne wahania koniunktury w budownictwie lub przemyśle _ - powiedziała minister dziennikowi _ Aftenposten _.

W ubiegłym roku poziom bezrobocia w Norwegii ogólnie wzrósł o 7 pkt proc. _ Imigranci to często osoby z małym stażem pracy i słabą znajomością języka norweskiego. To ogranicza ich możliwości znalezienia nowego miejsca pracy, w części rynku, gdzie znajomość języka jest ważna _ - wyjaśniła Huitfeldt.

Przez rok liczba bezrobotnych Norwegów spadła o 1,6 pkt proc., w maju tego roku bez pracy pozostawało ponad 83 tys. norweskich obywateli.

Norwegia należy do krajów o najniższej stopie bezrobocia w Europie, wskaźnik ten wynosi 3-4 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Rekordowe bezrobocie we Francji Według prognoz OECD w latach 2013-2014 bezrobocie ma we Francji jeszcze wzrosnąć.
Oto płaszczyzna współpracy z Rosją Niektóre sektory_ wydają się atrakcyjne dla władz Rosji, które nie stawiają polskim firmom nadzwyczajnych barier. Pytanie pozostaje, na ile regiony będą chciały współpracować? _
UE atakuje rząd. _ Źle wykorzystany czas _ Polsce przyznano dwa dodatkowe lata na zredukowanie nadmiernego deficytu.
Tagi: polska, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, unia, czołówki, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz