Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cypr uratowany? Eksperci przewidują recesję i nowy kryzys

0
Podziel się:

Porozumienie Eurogrupy w sprawie pomocy dla Cypru wcale nie oznacza końca kłopotów.

Cypr uratowany? Eksperci przewidują recesję i nowy kryzys
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Chociaż * gospodarka wyspy *stanowi zaledwie 0,2 proc. PKB całego Eurolandu, to jej problemy rzutują na całą Unię Europejską. Giełdy zanurkowały po tym, gdy szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zauważył, że sposób, w jaki mają zostać uratowane banki na Cyprze, stanie się modelem ratunku sektorów finansowych w innych krajach strefy euro.

Cypr to już czwarte państwo strefy euro, w którym zostanie wdrożony kompleksowy program naprawczy, a piąte korzystające z pomocy. Dzięki zwartemu porozumieniu Cypr otrzyma dofinansowanie od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian Nikozja ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów publicznych, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

_ - Z punktu widzenia inwestorów ten plan zmienia na razie bardzo niewiele _ - pisze w komentarzu Łukasz Pałka, analityk giełdowy Money.pl. _ - A to dlatego, że po pierwsze wciąż istnieje ryzyko zawłaszczenia części depozytów, a po drugie - taki precedens może wywołać panikę na rynku bankowym w innych krajach. Chodzi tu przede wszystkim o Grecję, Hiszpanię oraz Włochy, w przypadku których również od dawna mówi się o poważnych kłopotach finansowych. I po ostatnich wydarzeniach nie trudno wyobrazić sobie run na banki w tych państwach i klientów masowo wycofujących swoje depozyty _ - dodaje.

Według ostatnich informacji banki na Cyprze nie otworzą swoich oddziałów dziś, tylko w czwartek. Podobnie wprowadzone w niedzielę ograniczenie do 100 euro wypłat z bankomatów zostanie utrzymane do 28 marca. Cypryjski bank centralny oświadczył, że decyzja ta została podjęta w celu zapewnienia _ sprawnego funkcjonowania całego systemu bankowego _.

Jak twierdzi ekspert Money.pl dopiero wtedy okaże się, ile ludzi rzuci się, by wycofać z nich swoje oszczędności. Scenariusz paniki wciąż jest możliwy, bo weekendowe ustalenia w połączeniu z wczorajszą wypowiedzią szefa Eurogrupy w żaden sposób nie uspokoiły ani depozytariuszy, ani inwestorów.

Program ratunkowy dla Cypru uderzy w Rosję?Pierwszy wicepremier Rosji Igor Szuwałow powiedział, że nie jest jeszcze jasne, jak duże straty poniosą rosyjscy inwestorzy na Cyprze. Wskazał, że cypryjski oddział kontrolowanego przez Rosję banku VTB nie będzie objęty działaniami, podejmowanymi przez rząd Cypru. - _ To, co dzieje się (na Cyprze) jest dobrym sygnałem dla tych, którzy planują przenieść kapitał do rosyjskich banków. Mamy bardzo stabilne banki _ - powiedział Szuwałow.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/92/262748.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/cypr;oglasza;tymczasowe;ograniczenie;przeplywow;kapitalowych;bankow,203,0,1276107.html) *Cypr ogranicza przepływy kapitałowe banków * Ma to zapobiec odpływowi kapitału po otwarciu większości cypryjskich banków - oświadczył prezydent Nikos Anastasiadis.

Aktywa rosyjskie w bankach cypryjskich ocenione zostały przez agencję ratingową Moody's na 24 miliardów euro, czyli jedną trzecią zdeponowanych tam sum. Dlatego też rząd w Moskwie gniewnie zareagował na plan ratunkowy dla Cypru. Oznacza on znaczne straty dla właścicieli kont bankowych, w tym wielu Rosjan. Premier Dmitrij Miedwiediew wyraził opinię, że _ na Cyprze kontynuują grabież tego, co już nagrabiono _.

W ubiegłym tygodniu Rosja odmówiła przyjścia Cyprowi z pomocą finansową. Według agencji Moody's pod koniec ubiegłego roku w cypryjskich bankach znajdowało się 12 mld dolarów zdeponowanych przez banki rosyjskie i 19 mld dolarów wkładów rosyjskich przedsiębiorców. Cypr utonie w nędzy?

Ekonomiści podkreślają, że Cypr czekają teraz ciężkie czasy. Wyspę udało się uratować w wyniku zawartego porozumienia, ale nie oznacza to zażegnania kryzysu. Takiego zdania jest ekonomista Henri Sterdyniak, który uważa, że Cypr stoi teraz przed długim okresem recesji. - _ Na pewno pogrąży się w biedzie, bo swój dostatek czerpał z tego, że był rajem podatkowym i bankowym _ - podkreśla ekspert.

Francuski minister gospodarki Pierre Moscovici twierdzi, że innego wyjścia nie było. - _ Naszym wspólnym celem było doprowadzenie do konstruktywnego rozwiązania kryzysu. Władze cypryjskie podjęły trudną decyzję, ale inne rozwiązania miałyby bardzo poważne konsekwencje dla gospodarki tego kraju i dla strefy euro _- podkreśla Pierre Moscovici.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/237/m265965.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/szef;eurogrupy;lagodzi;wypowiedz;ktora;zaniepokoila;rynki,223,0,1276127.html) *Szef eurogrupy uspokaja nerwowe rynki * Sytuacja Cypru jest specyficzna, nie ma jednego modelu postępowania wobec krajów objętych pomocą - zapewnił szef eurogrupy. - _ Biorąc pod uwagę okoliczności, uważam, że porozumienie ws. pomocy dla Nikozji jest rozsądne, ale nie gwarantuje, że Cypr przetrwa _- powiedział z kolei ekspert brukselskiego think tanku Bruegel, Zsolt Darvas. Zagrożeniem jest m.in. recesja. Najpilniejszą kwestią, jaką rozwiązuje porozumienie, jest - zdaniem eksperta - restrukturyzacja banków, których straty sięgały około 60 proc. PKB Cypru.

Ustalenia Nikozji i trojki _ pozwalają również Europejskiemu Bankowi Centralnemu na kontynuowanie finansowania cypryjskiego systemu bankowego, który inaczej natychmiast by się zapadł i Cypr w ciągu kilku dni opuściłby strefę euro _ - zaznaczył Darvas.

Wśród największych, kolejnych zagrożeń dla Cypru ekspert wymienił m.in. słabnący wzrost gospodarczy. _ - Stan gospodarki znacznie się pogorszy, co również zagrozi stabilności finansów publicznych _ - powiedział Darvas. Dodał, że jeśli wzrost gospodarczy nie powróci po kilku latach, _ wtedy kwestia wyjścia Cypru z Eurolandu stanie się znów przedmiotem debat _.

Poważnym zagrożeniem jest też masowe wycofywanie depozytów z cypryjskich instytucji finansowych. - _ Jest więc dużo czynników ryzyka, ale w krótkim okresie nie można było wynegocjować lepszej umowy dla Cypru _ - podsumował.

_ W tej atmosferze trudno dziś oczekiwać jakiejś radykalnej poprawy nastrojów na rynku - _prognozuje analityk Money.pl. - _ Nie pomogą w tym też zapewnienia chociażby Angeli Merkel, która stwierdziła, że plan pomocowy dla Cypru jest bardzo dobry, bo uda się uniknąć bankructwa wyspy _.

Cypryjski sektor bankowy w liczbachCypryjski sektor bankowy i związane z nim usługi finansowe stanowią około 45 proc. PKB Cypru, wartego 17,5 mld euro. Sam sektor bankowy odpowiada za 30 proc. PKB wyspy - podała AFP, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Bank of Cyprus.

Wartość lokat zdeponowanych w cypryjskich bankach sięga - według danych banku centralnego Cypru - 70 mld euro. Zgodnie z opublikowanymi we wrześniu danymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w roku 2011 na Cyprze występowała największa na świecie koncentracja banków komercyjnych.

Sektor zatrudnia ponad 20 tys. osób. Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - zatrudnia ponad 11 tys. osób. Ma liczne oddziały za granicą, w tym 199 w Rosji, 188 w Grecji i 42 na Ukrainie. W marcu 2012 roku Bank of Cyprus reprezentował blisko 37 proc. (975 mln euro) kapitalizacji giełdowej na Cyprze.

Laiki Popular Bank to drugi co do wielkości bank na wyspie; według wysokiego rangą przedstawiciela jego zarządu w roku 2012 wartość zdeponowanych w nim lokat wyniosła 9,2 mld euro, czyli 13,2 proc. wartości wszystkich depozytów w cypryjskich bankach. Laiki odpowiada za 17,3 proc. (460 mln euro) kapitalizacji giełdowej na Cyprze. Hellenic Bank, którego głównym akcjonariuszem jest cypryjski Kościół (30 proc.), ze swymi 103 mln euro stanowi tylko 3,9 proc. kapitalizacji giełdowej na wyspie._ _

_ - Trzeba było zmienić model, który opierał się na finansach. Konieczne były bardziej rygorystyczne przepisy o nadzorze, likwidacji i kapitalizacji banków _ - ocenił komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnierodnosząc się do przegłosowanych ostatnio na Cyprze ustaw, które były jednym z warunków programu pomocowego. Szef KE zapowiedział utworzenie grupy zadaniowej, która wesprze rząd w Nikozji w odbudowie gospodarki.

Stabilizacja i odbudowa

Zdaniem szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso należy koncentrować się nie tylko na finansowej stabilizacji Cypru, ale także na odbudowie jego gospodarki. Poinformował o powołaniu grupy zadaniowej, która będzie współpracowała z cypryjskimi władzami przy realizacji programu ratunkowego. - _ Grupa zadaniowa będzie co kwartał dostarczała władzom Cypru i KE raporty o realizacji planu _ - zaznaczył i dodał, że za koordynację prac grupy (z siedzibą w Brukseli) będzie odpowiadał komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Zdaniem Barroso jest za wcześnie, by ocenić, jak program pomocowy wpłynie na gospodarkę Cypru, a odbudowa gospodarki musi potrwać. _ - Kraj ten musi szukać nowych źródeł wzrostu _ - podkreślił. Także tą kwestią ma się zająć grupa zadaniowa. Według Barroso gospodarka cypryjska jest _ stosunkowo mała _ i do odbudowy potrzebuje inwestycji, ale niekoniecznie _ wielkich inwestycji _.

Czytaj więcej o sytuacji na Cyprze w Money.pl
Ta decyzja EBC uratuje sektor bankowy? Europejski Bank Centralny udostępni ponownie awaryjne finansowanie dla cypryjskich banków.
Budowali to 20 lat, a UE zniszczyła w 2 dni Cypryjczycy budowali Usługi finansowe przez 20 lat, a Unia zniszczyła w dwa dni.
Jest porozumienie. 10 mld euro dla Cypru Po zaakceptowaniu programu przez kraje eurolandu pierwszą ratę pomocy Cypr będzie mógł otrzymać na początku maja.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)