Notowania

nowy rząd w niemczech
21.11.2013 19:49

Czechy: Misja tworzenia rządu dla przywódcy socjaldemokratów

Sobotka ma co tydzień osobiście informować Zemana o postępie rokowań do czasu, aż prezydent mianuje nowego premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAN ZDZARSKI JR/EastNews)

Zgodnie z oczekiwaniami czeski prezydent Milosz Zeman (na zdjęciu) powierzył misję utworzenia rządu Bohuslavowi Sobotce - przywódcy Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD), która zajęła pierwsze miejsce w październikowych wyborach.

Po spotkaniu z prezydentem w jego rezydencji na zamku w Lanach pod Pragą Sobotka powiedział dziennikarzom, że socjaldemokraci prowadzą negocjacje w sprawie ewentualnej koalicji z kierowaną przez miliardera Andreja Babisza Akcją Niezadowolonych Obywateli (ANO) oraz Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną - Czechosłowacką Partią Ludową (KDU-CzSL).

Sobotka ma co tydzień osobiście informować Zemana o postępie rokowań do czasu, aż prezydent mianuje nowego premiera. Jeśli rozmowy programowe posuną się naprzód, potencjalni partnerzy koalicyjni mogliby już w przyszłym tygodniu podjąć dyskusję na temat obsady stanowisk ministerialnych - zaznaczył lider socjaldemokratów.

Dodał, że z prezydentem omawiał także kwestie sporne, dzielące CzSSD od ANO i ludowców - w pierwszym przypadku jest to polityka podatkowa, w drugim zaś restytucja mienia kościelnego.

Przeprowadzone pod koniec października przedterminowe wybory do 200-osobowej czeskiej Izby Poselskiej zaowocowały jej znacznym rozdrobnieniem. Mandaty otrzymali przedstawiciele siedmiu ugrupowań, a frakcja najsilniejszego z nich - czyli CzSSD - liczy tylko 50 deputowanych, wyprzedzając frakcję ANO z 47 posłami. KDU-CzSL uzyskała 14 mandatów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: nowy rząd w niemczech, czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz