Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy w strefie euro. Van Rompuy: To nie jest kwestia na dziś

0
Podziel się

Czechy nie spełniają obecnie wszystkich warunków przyjęcia wspólnej waluty europejskiej, a debata na temat ich wejścia do strefy euro nie jest "problemem dnia dzisiejszego".

Czechy w strefie euro. Van Rompuy: To nie jest kwestia na dziś
(ec.europa.eu)
bDJdDaid

Czechy nie spełniają obecnie wszystkich warunków przyjęcia wspólnej waluty europejskiej, a debata na temat ich wejścia do strefy euro nie jest _ problemem dnia dzisiejszego _ - oświadczył w Pradze przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Występując na wspólnej konferencji prasowej z Van Rompuyem czeski premier Petr Neczas ponownie zadeklarował, że o przyjęciu euro powinni zdecydować Czesi w referendum.

Van Rompuy przypomniał, że nabywając członkostwo Unii Europejskiej Czechy zobowiązały się wejść prędzej czy później do strefy euro. Na razie nie spełniają niezbędnych ku temu kryteriów, _ ale gdy zostaną one spełnione, Republika Czeska musi sama podjąć tę decyzję zgodnie ze swym porządkiem konstytucyjnym. My się nie będziemy do tego mieszać _ - zaznaczył przewodniczący Rady Europejskiej.

bDJdDaif

_ - Świadomą polityką mojego rządu jest nieustalanie sztywnego terminu wejścia do strefy euro _ - powiedział Neczas. Dodał, iż od czasu uzyskania przez Czechy członkostwa w UE sytuacja w strefie euro oraz warunki przystąpienia do niej zmieniły się na tyle dramatycznie i wyraźnie, że o przyjęciu euro musi zadecydować referendum.

Podkreślił również, że Czechy realnie rozważą wejście do strefy euro, gdy będzie to dla nich korzystne, _ na przykład gdyby wydatki na utrzymanie własnej narodowej waluty były większe niż na przystąpienie do strefy euro _.

Przed rozmowami z Neczasem Van Rompuy spotkał się z czeskim prezydentem Miloszem Zemanem. Jak powiedział na konferencji prasowej premier Neczas, szef państwa podziela jego pogląd w sprawie referendum.

Czytaj więcej w Money.pl
Cieszy się, że nie przyjęli euro Prezydent Czech Vaclav Klaus powiedział w Rzymie, że jego kraj ma powody do zadowolenia, iż nie należy do dotkniętej kryzysem strefy euro.
Kalemba: "będę prowadził twarde rozmowy z Czechami o polskiej żywności" Zdaniem ministra, Polacy powinni dbać o jakość żywności już na terenie swego kraju. Jeśli Polska chce poprawić wizerunek polskiej żywności, musi coś w tym kierunku zrobić.
"Nie mylić Czech z Czeczenią!" Wielu amerykańskich internautów uznało nazwę Czeczenia (ang. Chechnya) za skrót od Republiki Czeskiej (ang. Czech Republic).
bDJdDaiG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)