Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czesi chcą zbudowac kolejne dwa reaktory atomowe

0
Podziel się:

Projekt zakłada, że w 2060 roku energia jądrowa będzie pokrywać 80 procent czeskich potrzeb energetycznych.

Czesi chcą zbudowac kolejne dwa reaktory atomowe
(Christopher Peterson/CC/Flickr)
bFdMFDDp

Czechy zamierzają budować na szeroką skalę elektrownie atomowe - wynika z projektu planu rozwoju energetyki jądrowej, przygotowanego przez ministerstwo przemysłu tego kraju. O dokumencie pisze agencja Reutera.

Projekt zakłada, że w 2060 roku energia jądrowa będzie pokrywać 80 procent czeskich potrzeb energetycznych.

Czesi dysponują obecnie sześcioma reaktorami atomowymi i ogłosiły przetarg na budowę kolejnych dwóch, choć rząd w Pradze obawia się negatywnych reakcji ze strony Niemiec, a także sprzeciwu Austrii.

bFdMFDDr

Wiedeń od dawna protestuje przeciwko rozbudowie największej czeskiej elektrowni atomowej w Temelinie, położonej 50 km od austriackiej granicy, a Berlin ogłosił po marcowej katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, że zrezygnuje z energii atomowej do 2022 roku.

Czeski minister przemysłu i handlu Martin Kocourek powiedział agencji Reutera, że energia nuklearna jest konieczna jako źródło taniej energii, gdyż tradycyjne źródła jej pozyskiwania są niewystarczające. -_ Część Unii Europejskiej zmierza w drugą stronę, gdyż prawdopodobnie nie zależy jej na konkurencyjności _ - oświadczył.

Przedsiębiorstwo energetyczne CEZ produkuje 70 procent energii w Czechach i jest m.in. operatorem dwóch elektrowni atomowych w tym kraju. Elektrownie te - w Dukovanach (na Wysoczyźnie) i w Temelinie (w kraju południowoczeskim) - dostarczają jedną trzecią całej energii w kraju. Czechy są eksporterem energii elektrycznej do sąsiednich Niemiec.

Więcej o elektrowniach atomowych czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t142000.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szwecja;nie;bedzie;budowac;elektrowni;ale;szwedzi;moga,138,0,901258.html) Państwo im nie pomoże. Atom tylko prywatny Rząd Szwecji nie będzie się angażował finansowo w budowę nowych elektrowni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t140433.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pozar;powodz;atak;ruszaja;testy;atomowek,18,0,842514.html) Pożar, powódź, atak? Ruszają testy atomówek Testy obejmują 143 reaktory działające na terenie Unii. Wyniki poznamy do końca roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t75450.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zwolnia;800;osob;przez;fukushime,143,0,885903.html) 800 osób straci pracę przez tę katastrofę 800 osób straci pracę w brytyjskich zakładach przetwarzania odpadów nuklearnych w Sellafield (Kumbria), ponieważ po katastrofie w elektrowni Fukushima rząd Japonii wstrzymał zakupy paliwa typu MOX, będącego mieszanką uranu i plutonu.
bFdMFDDS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)