Notowania

walka z dopalaczami
23.04.2011 06:44

Czesi zdelegalizowali handel dopalaczami

Parlament zajął się szybko zakazem sprzedaży dopalaczy, gdy ich dystrybucja rozprzestrzeniła się po zdelegalizowaniu w Polsce jesienią zeszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(podfoto/iStockphoto)

Prawo zabraniające handlu tzw. dopalaczami weszło w piątek w życie w Czechach. Znowelizowana ustawa o substancjach uzależniających oznacza zakaz sprzedaży 30 nowych narkotyków syntetycznych - informuje agencja CTK.

Czeski parlament zajął się zakazem sprzedaży dopalaczy w trybie przyspieszonym ze względu na coraz większy zasięg dystrybucji tych środków w Republice Czeskiej, dokąd trafiły po zdelegalizowaniu ich w Polsce jesienią zeszłego roku.

Wiele z firm sprzedających dopalacze w Czechach, także online, ma polskich właścicieli. Również klienci tych sklepów często przybywali z Polski. Sklepy oferujące te substancje najpierw pojawiły się na czesko-polskim pograniczu, a potem zaczęły powstawać w całym kraju.

Dotychczas przypuszczano, że większość sprzedawanych w Czechach dopalaczy jest sprowadzana z Azji. Ostatnio - przy okazji likwidacji w Czeskim Cieszynie nielegalnej fabryki ecstasy, narkotyku o działaniu euforycznym - okazało się, że znaczna część produkcji odbywa się na miejscu. Według czeskiej policji zamknięte laboratorium oprócz ecstasy wytwarzało dopalacze, pakowało je, a potem rozprowadzało w ilościach hurtowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t74859.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/smierc;po;dopalaczach;sledztwo;umorzone,30,0,733982.html) Śmierć po dopalaczach. Śledztwo umorzone
Jindrzich Voborzil, koordynator walki z narkotykami w Czechach, powiedział agencji CTK, że zgodnie z nowym prawem karane może być zarówno sprzedawanie zakazanych substancji, jak i ich posiadanie.

Według agencji CTK, wśród 30 zakazanych od piątku substancji uzależniających i psychotropowych jest butylon, flefedron, mefedron, metylon, nafyron i salvinorin A. Zaostrzono też przepisy dotyczące stosowania karfentanilu, tapentadolu i ketaminy.

Policja ostrzega jednak, że producenci narkotyków stale przygotowują nowe substancje psychotropowe, co umożliwia dealerom zastępowanie nimi zakazanych _ artykułów kolekcjonerskich _, jak je nazywają.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t112342.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/za;dopalacze;nawet;milion;zlotych;kary,193,0,723905.html) Za dopalacze nawet milion złotych kary Student rozdający je na imprezie może zapłacić 20 tysięcy złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t77911.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kolejny;blad;w;ustawie;antydopalaczowej,239,0,734447.html) Kolejny błąd w ustawie antydopalaczowej Internetowe sklepy z dopalaczami są poza zasięgiem policji i inspekcji sanitarnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t114682.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/grozna;substancja;zakazana;w;ue,221,0,728029.html) Groźna substancja zakazana w UE Unijna komisarz Viviane Reding cieszy się z zakazu sprzedaży mefedronu.
Tagi: walka z dopalaczami, czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, gospodarka polska, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz