Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deficyt budżetowy Francji. Hollande apeluje do Unii o przymrużenie oka

0
Podziel się:

- Każdy kraj, również Francja, muszą respektować swoje zobowiązania, zważywszy jednak na to, że Paryż wdraża ważne reformy, proces równoważenia budżetu powinien być traktowany z pewną tolerancją.

Deficyt budżetowy Francji. Hollande apeluje do Unii o przymrużenie oka
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)

Francja respektuje swe zobowiązania wobec UE dotyczące redukcji deficytu budżetowego, ale ze względu na reformy, które wprowadza, jej deficyt powinien być przez Unię traktowany _ elastycznie _ - powiedział prezydent Francois Hollande.

_ - W kwestii budżetu każdy kraj, również Francja, muszą respektować swoje zobowiązania , zważywszy jednak na to, że Paryż wdraża już ważne reformy, proces równoważenia budżetu powinien być traktowany z pewną tolerancją _ - powiedział prezydent w pierwszym dniu dwudniowej konferencji poświęconej konsultacjom społecznym dotyczącym reform rynku pracy.

Wobec planowanych przez rząd reform dwa związki zawodowe: FO i największy francuski związek CGT ogłosiły dziś, że nie wezmą udziały w drugim dniu konferencji.

Związki zawodowe sprzeciwiają się od początku tzw. paktowi odpowiedzialności, czyli pakietowi reform gospodarczych, które forsuje rząd. Od jego ogłoszenia francuska lewica oskarża Hollande'a o skręt na prawo i forsowanie przez socjalistyczny rząd polityki _ socjaldemokratycznej _.

Pakt odpowiedzialności zakłada udzielenie przedsiębiorstwom pomocy finansowej rzędu 40 mld euro w zamian za utworzenie przez nie do roku 2017 pół miliona nowych miejsc pracy.

W kwietniu Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu, zatwierdziło program oszczędności w wydatkach publicznych na 50 mld euro. Podczas głosowania ujawniły się głębokie podziały w rządzącej Partii Socjalistycznej.

Przyjęty plan przewiduje, że w latach 2015-2017 państwo zaoszczędzi 18 mld euro, samorządy regionalne - 11 mld euro, a 21 mld euro zostanie zaoszczędzone na osłonach społecznych. Dzięki temu deficyt budżetowy Francji ma zejść do wymaganego w UE poziomu 3 proc. PKB.

Program obejmuje również zamrożenie na rok emerytur i świadczeń socjalnych oraz zamrożenie wynagrodzeń większości pracowników administracji państwowej do 2017 r. Zamrożenie świadczeń socjalnych nie obejmie najbiedniejszych i emerytów o miesięcznych dochodach nieprzekraczających 1200 euro.

Dzięki programowi naprawczemu francuskiej gospodarki Komisja Europejska dała Francji dodatkowe dwa lata na zejście z deficytem do akceptowanego poziomu.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)