Notowania

fabryka
09.06.2011 16:29

Dell nie sprzeda fabryki w Łodzi

Dell nadal w Łodzi inwestować i wywiązać się ze zobowiązań wobec miasta i skarbu państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DeclanTM/CC BY 2.0/Flickr)

Firma Dell pozostanie właścicielem fabryki komputerów w Łodzi. Tym samym Dell wycofał się z planów przeniesienia prawa własności łódzkiego zakładu na rzecz tajwańskiej firmy Foxconn. Obecnie łódzki zakład zatrudnia 1400 osób.

- _ Foxconn pozostaje nadal jednym z głównych naszych partnerów. Natomiast obie firmy doszły do wniosku, że w tym momencie przekazywanie własności łódzkiego zakładu nie daje wiele ani jednej, ani drugiej firmie. Także zdecydowaliśmy, że właścicielem pozostaje nadal Dell _ - poinformował rzecznik prasowy Della w Polsce Rafał Branowski.

Zaznaczył, że Dell chce rozmawiać z władzami miasta na temat przyszłego rozwoju łódzkiego ośrodka. - _ Spotkaliśmy się z wiceprezydentem miasta Markiem Cieślakiem i takie deklaracje o współpracy z obu stron padły, natomiast konkretów jeszcze nie ma _ - dodał Branowski.

Wiceprezydent Łodzi mówił po spotkaniu, że Dell nadal w Łodzi inwestuje i wywiązuje się ze swoich zobowiązań w stosunku do miasta, skarbu państwa i tych instytucji, od których firma otrzymała pomoc publiczną w związku z uzyskanymi zezwoleniami.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t109373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielkie;inwestycje;w;gaz;lupkowy;w;polsce,77,0,838221.html) Wielkie inwestycje w gaz łupkowy w Polsce?
Zdaniem Cieślaka, niebawem Dell ma poważnie rozważać uruchomienie w Łodzi swojego centrum usług, podobnego do funkcjonujących w Limerick czy Dublinie w Irlandii. Na razie w łódzkim centrum usługowo-informacyjnym Della pracuje około 30 osób.

Władze miasta spotkają się w tej sprawie z przedstawicielami Della. Chcą zaprezentować ofertę Łodzi dotyczącą zasobów ludzkich, wyższych uczelni czy specjalistycznego kształcenia studentów.

- _ Będziemy chcieli z miastem rozmawiać, jak najlepiej wykorzystać łódzki potencjał, szczególnie jeśli chodzi o wykwalifikowanych pracowników, z których jesteśmy bardzo zadowoleni. Także na pewno będziemy chcieli współpracę z miastem kontynuować _ - dodał rzecznik Della.

Według Branowskiego, łódzka fabryka zatrudnia obecnie około 1400 osób. W szczytowym okresie pracowało w niej 1900 osób. Według rzecznika firmy, zatrudnienie zależy od rodzaju prowadzonej produkcji. Obecnie produkowane są tu m.in. desktopy, serwery i macierze dyskowe, a w bardzo małym stopniu notebooki, których produkcja została przekazana gdzie indziej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t111362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;zainwestowaly;u;nas;7;5;miliarda;euro,23,0,843799.html) USA zainwestowały u nas 7,5 miliarda euro
- _ Kiedy nowe produkty z tego zakresu będą wchodziły na rynek, to również łódzka fabryka będzie przejmowała tę produkcję. Liczymy też, że rynek znowu będzie rósł w taki sposób, że będziemy mogli przyjmować nowych ludzi _ - dodał rzecznik firmy.

W grudniu 2009 roku Dell poinformował o planach przeniesienia własności łódzkiej fabryki na rzecz tajwańskiej firmy Foxconn. Miało to nastąpić w ciągu kilku miesięcy, bowiem proces wymagałby zgody odpowiednich organów nadzoru UE. Zapewniano wówczas, że pracownicy zachowają swoje miejsca pracy, a w fabryce nadal miały być produkowane komputery firmy Dell.

Fabrykę komputerów Dell w Łodzi uruchomiono w listopadzie 2007 r. Koszt całej inwestycji wyniósł niemal 190 mln euro. Był to drugi - po Irlandii - zakład Della w Europie. We wrześniu 2009 roku Komisja Europejska zatwierdziła pomoc regionalną w wysokości 54,5 mln euro, którą władze polskie przyznały spółce Dell Products Poland na rozwój produkcji komputerów w Łodzi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t43317.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/dell;wchodzi;w;cloud;computing,250,0,703738.html) Dell wchodzi w cloud computing Komputerowy gigant zamierza wykupić firmę Boomi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t18825.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dell;sprzeda;fabryke;komputerow;w;lodzi,182,0,441782.html) Dell sprzeda fabrykę komputerów w Łodzi? Powodem tej decyzji może być brak pieniędzy z pomocy publicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t43317.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;zgadza;sie;na;przejecie;fabryki;della,136,0,683400.html) Unia zgadza się na przejęcie fabryki Della Zatrudniającą 1900 pracowników fabrykę w Łodzi uruchomiono w listopadzie 2007 r..
Tagi: fabryka, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz