Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w hiszpanii
23.11.2013 19:32

Demonstracje w Hiszpanii przeciwko rządowej polityce oszczędności

Na ulice Madrytu wyszły tysiące osób protestujących przeciwko oszczędnościom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/VICTOR LERENA)

Na wezwanie związków zawodowych i organizacji społecznych na ulice Madrytu wyszły tysiące manifestantów, by zaprotestować przeciw polityce oszczędności i projektowi ustawy zakazującej udziału w manifestacjach, na które nie wydano zezwolenia.

Manifestanci nieśli transparent z napisem: _ Osądzić banki. Ratujmy służby publiczne, emerytury i ludzi _. Inne hasła głosiły: _ Tak, możemy _ i _ Użyj swej siły _.

W proteście brali udział przedstawiciele związków zawodowych - między innymi nauczycielskich i lekarskich - i blisko stu organizacji społecznych.

W ramach polityki drastycznych oszczędności, która ma wyprowadzić Hiszpanię z kryzysu finansów publicznych, od 2011 roku, tj. od dojścia konserwatystów do władzy, wydatki na oświatę zredukowano w całej Hiszpanii o 14 proc. Koszty społeczne strategii zaciskania pasa okazują się jednak bardzo wysokie. Bezrobocie sięga 26 proc. a wśród młodzieży przeszło 50 proc.

Niemniej sobotni protest w Madrycie nie przyciągnął tak wielkich tłumów jak liczne manifestacje, które przetoczyły się przez kraj w ostatnich dwóch latach - zauważa agencja AFP.

Hiszpański ruch oburzonych oraz organizacja Greenpeace wezwała też w sobotę do protestów przeciw projektowi ustawy przeciw nielegalnym manifestacjom. Projekt, choć nie został jeszcze zatwierdzony, już wzbudza żywą polemikę; przewiduje on m.in. kary sięgające 600 tys. euro za udział w manifestacji, na którą nie wydano zezwolenia.

Greenpeace wywiesił na fasadzie wielkiego, pustego budynku transparent mierzący 315 metrów kwadratowych z napisem _ Nie - dla ustawy przeciw manifestacjom _. Hiszpańska lewica określiła projekt tej ustawy jako formę _ represji wymierzonych w obywateli _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kryzys w hiszpanii, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz