Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do Niemiec przyjedzie 900 tysięcy imigrantów

0
Podziel się:

Taki będzie efekt otwarcia rynku pracy dla państw przyjętych do Unii w 2004 roku.

Do Niemiec przyjedzie 900 tysięcy imigrantów
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

W ciągu pięciu lat taki będzie efekt otwarcia niemieckiego rynku pracy dla państw przyjętych do Unii 1 maja 2004 roku - ocenili w komentarzu analitycy BNP Paribas.

Niemiecki rynek pracy, wraz z austriackim będzie w pełni otwarty dla 8 dawnych państw postkomunistycznych z Europy Centralnej i Wschodniej z początkiem maja 2011 roku, w związku z upływem 7-letniego okresu przejściowego. Otwarcie rynku pracy Niemiec zaowocuje większą podażą siły roboczej i wzrostem poziomu zatrudnienia, czego skutkiem będzie przyrost niemieckiego PKB o 0,3-0,6 pkt. proc. w porównaniu z poziomem sprzed jego otwarcia.

Potencjalnie wyższy wzrost będzie miał wpływ na wzrost aktualny, wskaźnik NAIRU (poziom bezrobocia, poniżej którego inflacja zaczyna rosnąć) oraz stopę inflacji - zaznaczyli analitycy banku.

Również bank HSBC przewiduje, iż Niemcy będą nie tylko możliwym docelowym krajem dla imigrantów z Europy Centralnej i Wschodniej, jeśli zdecydują się na emigrację zarobkową, ale mogą nawet stać się krajem wśród nich najpopularniejszym. Bank zauważa, iż pomimo hamulców w dostępie do rynku pracy, siła robocza z nowych państw UE do Niemiec napływała.

HSBC przewiduje wzrost zatrudnienia w Niemczech w pierwszej połowie 2011 roku w reakcji na poprawę nastawienia konsumentów. W swojej analizie bank wykazuje, iż przyrost zatrudnienia już teraz występuje w usługach i w sektorze publicznym jak np. w służbie zdrowia i oświacie, choć zatrudnienie w przemyśle wytwórczym spada licząc rok do roku.

Jednym ze zjawisk na rynku pracy w Niemczech jest starzenie się ludności. Sposobem zaradczym, obok imigracji jest zwiększenie udziału starszych roczników w rynku pracy (po 55 roku życia), a także kobiet - sugeruje HSBC.

Inną możliwością jest wydłużenie godzin pracy w przemyśle, gdzie w odróżnieniu np. od gospodarki USA pracodawcy starali się nie zwalniać pracowników mimo recesji zamiast zwolnień skracając im godziny pracy. Taka możliwość nie istnieje jednak w przypadku, gdy pracodawca poszukuje nowych pracowników o określonych kwalifikacjach.

Czytaj w Money.pl
Prezydent zachęca Rumunów do emigracji Traian Basescu podziękował Rumunom pracującym za granicami kraju.
Niemcy powstrzymają napływ emigrantów zarobkowych? Chcą płacy minimalnej dla pracowników tymczasowych.
Kraje UE mniej chętnie przyznają obywatelstwo imigrantom W Polsce tendencja jest odwrotna. Liczba nowych obywatelstw rośnie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)