Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk przybył do Brukseli na szczyt UE

0
Podziel się:

Przywódcy państw Unii zajmą się m.in. problemem bezrobocia wśród młodych
Europejczyków.

Donald Tusk przybył do Brukseli na szczyt UE
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Przywódcy państw Unii zajmą się m.in. problemem bezrobocia wśród młodych Europejczyków; już przed szczytem zawarte zostało porozumienie polityczne ws. nowego budżetu.

Czwartkowo-piątkowy szczyt UE rozpocznie się około godz. 17 od spotkania członków Rady Europejskiej z przewodniczącym PE Martinem Schulzem, a zakończyć ma się następnego dnia około godz. 13.

Przed spotkaniem plenarnym Rady Europejskiej premier będzie rozmawiał m.in. z szefami rządów pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), czyli Czech, Słowacji i Węgier. Będzie to ostatnie tego typu spotkanie odbywające się w budynku stałego polskiego przedstawicielstwa przy UE, bowiem 30 czerwca kończy się roczna polska prezydencja w V4. 1 lipca przewodnictwo w Grupie przejmują Węgrzy.

Według sekretarza stanu ds. europejskich w MSZ Piotra Serafina z punktu widzenia Polski szczyt UE będzie poświęcony dwóm istotnym kwestiom.

- _ Po pierwsze - sytuacja gospodarcza ze specjalnym naciskiem na kwestie bezrobocia wśród młodych. Po drugie - rozszerzenie, tzn. mamy nadzieję, że jutro zapadnie decyzja o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Serbią _ - powiedział w czwartek Serafin dziennikarzom we Wrocławiu.

W jego ocenie, są duże szanse, aby na unijnym szczycie zapadła decyzja o _ skomasowaniu i przyspieszeniu _ wydatkowania 6 mld euro z inicjatywy związanej ze zwalczaniem bezrobocia wśród młodzieży; środki przewidziano w nowym budżecie Unii na lata 2014-2020.

Chodzi o to, aby państwa członkowskie mogły te pieniądze wykorzystać w całości już w latach 2014-2015. Według statystyk w 27 krajach UE bez pracy jest 5,6 miliona młodych ludzi. Najdotkliwiej problem ten dotyka zmagające się z głębokim kryzysem kraje południowoeuropejskie: Grecję, Hiszpanię i Portugalię.

_ - Najistotniejsze, że mamy szansę, aby w 2014 i 2015 roku trafiło do Polski po 1 mld zł na programy, których celem miałoby być ograniczenie bezrobocia wśród ludzi młodych _ - powiedział Serafin.

Jeśli taka decyzja zapadnie, Polska będzie miała kilka miesięcy, aby przygotować i wdrożyć programy, dzięki któremu osoby poniżej 25. roku życia będą otrzymywać ofertę pracy, możliwości dalszej edukacji, szkolenia zawodowego lub wsparcia w zakładaniu własnej firmy w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy albo ukończenia szkoły.

W czwartek przed południem przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i premier Irlandii Enda Kenny uzgodnili w Brukseli porozumienie polityczne w sprawie nowego siedmioletniego budżetu UE, co daje nadzieję na jego rychłe zatwierdzenie i wejście w życie na czas. _ - Nie jest to może najlepsze rozwiązanie, ale maksimum tego, co mogliśmy osiągnąć w negocjacjach _ - powiedział Schulz.

Zawarte porozumienie polityczne oznacza, że sprawy budżetu nie trzeba będzie, wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, poruszać na szczycie. Zdaniem Polski kompromis otwiera drogę do ostatecznego zatwierdzenia budżetu 2014-2020. - _ To są informacje krzepiące i potwierdzają również nasze oczekiwania, że porozumienie jest naprawdę nieodległe.Jest ono w zasięgu ręku _ - powiedział Serafin.

Zgoda Parlamentu jest konieczna, by uzgodnione w lutym przez przywódców państw Unii wieloletnie ramy finansowe na okres 2014-2020 weszły w życie. Eurodeputowani postawili jednak kilka warunków, od których spełnienia uzależnili poparcie dla budżetu. Porozumienie muszą także zatwierdzić kraje członkowskie UE.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)