Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Donald Tusk ucieknie do Brukseli?

Donald Tusk ucieknie do Brukseli?

Fot. Polaris/East News

Donald Tusk może być głównym kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko szefa Komisji Europejskiej - informuje w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik Der Spiegel.

Zdaniem gazety, za kandydaturą polskiego premiera opowiada się m.in kanclerz Angela Merkel. Der Spiegel przypomina, że gdy w maju Donald Tusk odbierał w Berlinie nagrodę im. Walthera Rathenau'a, Angela Merkel nie szczędziła pochwał pod adresem szefa polskiego rządu, nazywając go przekonanym i dynamicznym Europejczykiem. Niewielu wiedziało jednak, że za tymi ciepłymi słowami kryje się oferta pracy dla polskiego premiera.

W Europejskiej Partii Ludowej, do której należy zarówno Platforma Obywatelska jak i CDU Angeli Merkel, dojrzewa bowiem pomysł, aby to właśnie Donald Tusk ubiegał się o fotel szefa Komisji Europejskiej. Jak czytamy, stanowisko będzie wolne w 2014 roku, kiedy skończy się kadencja Jose Barroso.

Der Spiegel dodaje, że najpoważniejszym przeciwnikiem Donalda Tuska mógłby być Niemiec Martin Schulz, który najpewniej będzie kandydatem europejskich socjalistów. Pod uwagę brana jest także kompromisowa kandydatura obecnego premiera Włoch Mario Monti'ego.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk zapowiada: "to koniec z gadaniną"
Ruszył unijny szczyt poświęcony ratowaniu strefy euro. Premier zdradził, jak potraktuje propozycje stworzenia unii bankowej.
Lewandowski dla Money.pl: Tak oszukuje się podatników
Unijny komisarz zdradza Money.pl, którego pomysłu europejskich decydentów boimy się tak bardzo, że wolimy o nim nie rozmawiać.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
jakub2
37.47.252.* 2012-09-13 22:43
Pewnie tak dynamiczny jak dziadek w wermachcie
USAdoDNA
83.4.56.* 2012-09-12 11:04
Polska tonie - kapitan Thusk, który nas wprowadził na skały i mieliznę ucieka pierwszy z tonącego okrętu.

A telewizja pokładowa nadal pokazuje, że statek płycie dookoła zielonej wyspy, gazety pokładowe drukują artykuły o tym, ze tylko kapitan na mostku może nasz tonący okręt uratować przed zamkniętym pod pokładem starym bosmanem, który chciał przed katastrofą zmienić kurs okrętu na inny.
k aczordonald
2.96.35.* 2012-09-11 19:12
dlatego tak glosno udzielal poparcie Barroso, na druga kadencje.

Titanic nabiera wody coraz szybciej.
Zobacz więcej komentarzy (71)