Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dorn i PJN zwierają szyki ws. liczenia długu

0
Podziel się:

Chcą zmiany metodologii obliczania długu publicznego przez Eurostat dla krajów, które przeprowadziły reformę systemu emerytalnego.

Dorn i PJN zwierają szyki ws. liczenia długu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Klub PJN złożył w Sejmie projekt uchwały ws. metodologii obliczania długu publicznego przez UE. Autorem projektu jest Ludwik Dorn. Polityk najpierw zwrócił się w sprawie tego projektu do klubu PiS. Ten jednak nie zdecydował się na poparcie tej inicjatywy.

Projekt uchwały zakłada, że Sejm zwróci się do Rady Ministrów o podjęcie działań w celu uzyskania od Rady Europejskiej _ odpowiedzi na uzasadniony postulat zmiany metodologii obliczania długu publicznego przez Eurostat dla krajów, które przeprowadziły reformę systemu emerytalnego wprowadzając jego filar kapitałowy o zdefiniowanej składce _.

Dorn wyjaśnił, że kraje, które przeprowadziły reformę emerytalną, są przez obecny system obliczania długu publicznego karane. - _ W ramach obecnej metody obliczania długu publicznego koszty reformy emerytalnej, czyli aktywa w OFE, obligacje wchodzą do długu publicznego _ - powiedział.

Jak tłumaczył, uchwała ma zdopingować rząd do powrotu do negocjacji w ramach UE na temat postulatu, by kosztów wprowadzenia reformy OFE nie wliczać do długu publicznego. _ - Realizacja, w jakiejś formie wynegocjowanej w UE, tego postulatu sprawiłaby, że zdjęlibyśmy sobie z szyi stryczek, który się zaciska. Bo sytuacja jest rzeczywiście dramatyczna _ - podkreślił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t110218.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/barroso;unia;moze;zmienic;metode;liczenia;dlugu,75,0,672587.html) Barroso: Unia może zmienić metodę liczenia długu
Dorn przypomniał, że rząd próbował negocjować, podpisując wspólny list dziewięciu ministrów finansów krajów UE. Chodzi o wspólny list dziewięciu państw (Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Szwecja) z inicjatywy Polski wysłany w zeszłym roku do KE. Państwa wystąpiły w nim o zmianę metodologii liczenia długu publicznego tak, by uwzględnić koszty przeprowadzonej reformy emerytalnej. Według Dorna potrzebny jest powrót do tego postulatu.

Przewodnicząca klubu PJN Joanna Kluzik-Rostkowska podkreśliła na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt uchwały ma _ z jednej strony zdopingować rząd do poważnych, szybkich działań, a z drugiej strony ma dać rządowi instrument do walki na forum UE _.

Posłanka PJN przekonywała, że sprawa jest bardzo poważna, bo _ dochodzimy już do 55-procentowego progu ostrożnościowego _. - _ Jeżeli dług Polski będzie tak wysoki, to będzie to oznaczało bardzo szybkie i pospieszne, myślę, że niestety mało przemyślane, drastyczne reformy _ - mówiła.

Kluzik-Rostkowska podkreśliła, że autorem projektu uchwały jest Dorn, który jest posłem niezrzeszonym i współpracuje obecnie z Prawem i Sprawiedliwością. - _ Poprosił nas o wsparcie i my tego wsparcia (...) udzieliliśmy _ - dodała.

Dorn powiedział, że pierwszym ugrupowaniem, do którego zwrócił się z projektem uchwały, było PiS. - _ Po pewnym okresie wahań kierownictwo PiS stwierdziło, że nie wyraża zgody na to, by posłowie PiS podpisywali się pod projektem tej uchwały _ - tłumaczył. Wówczas zwrócił się do klubu Polska Jest Najważniejsza. Dorn podkreślił, że nie ma żadnych pretensji do kierownictwa PiS, że nie wyraziło zgody na złożenie podpisów pod uchwałą.

Wiceprezes PiS Beata Szydło wyjaśniła, że jej klub nie popiera uchwały, ponieważ zakłada ona odmienne założenia niż ustawa o OFE autorstwa jej ugrupowania. - _ My mówimy o prawie wyboru systemu, zaś w uchwale jest założenie, że system jest, jaki jest _ - podkreśliła.

Zdaniem Szydło, współpraca PiS z Ludwikiem Dornem będzie kontynuowana. _ Jest podpisane zobowiązanie o współpracy. Ludwik Dorn jest posłem niezależnym, więc ma prawo do zgłaszania różnych propozycji _ - zaznaczyła.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlug;ominal;prog;w;tym;roku;lepiej;nie;bedzie,90,0,773978.html) Dług ominął próg. W tym roku lepiej nie będzie Dług publiczny w 2010 r. wyniósł blisko 53,5 proc. PKB.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t87501.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlug;publiczny;jednak;nizszy;od;prognoz,238,0,771310.html) Dług publiczny jednak niższy od prognoz? Zdecydować może niższe zadłużenie samorządów - mówi wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deficyt;za;2010;rok;ponizej;45;mld;zlotych,98,0,763746.html) Deficyt za 2010 rok poniżej 45 mld złotych Deficyt sektora finansów publicznych w 2010 r. ma być na poziomie 7,9 proc. PKB.
kraj
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)