Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dotacje UE: Jest 250 proc. planu

0
Podziel się:

Z wydawaniem środków unijnych dobrze radzą sobie instytucje centralne. Gorzej jest w regionach.

Dotacje UE: Jest 250 proc. planu
(PAP/Tomasz Gzell)

*Instytucje centralne wydały 2,5-krotnie więcej środków unijnych niż prognozowano na pierwsze półrocze; wciąż zbyt wolno jednak pieniądze z UE wydają regiony - uważa minister rozwoju regionalnegoElżbieta Bieńkowska. *

_ - W programach krajowych mamy niesamowite przyspieszenie wydatkowania, z planu półrocznego jest zrobione 250 proc. _ - powiedziała minister. _ - Lepiej powinny iść programy regionalne _ - dodała. Bieńkowska jest jednak _ spokojna _ o realizację 16,8 mld zł. wydatków z funduszy unijnych, które na ten rok zaplanował rząd.

Programy krajowe realizują instytucje centralne, m.in. ministerstwa, zaś regionalne zarządy województw.

Wcześniej resort rozwoju podał, że wartość wydatków wynikająca ze złożonych wniosków o refundację ze środków UE wyniosła ponad 5,6 mld zł.

Bieńkowska poinformowała, że podpisane umowy we wszystkich programach (krajowych i regionalnych) wynoszą ok. 31 mld zł., a kolejne 20 mld zł. to kwota zatwierdzonych wniosków, które czekają na podpisanie umów. Bieńkowska przyznała, że pierwszy i drugi kwartał br. nie były dobre pod względem wydatkowania funduszy unijnych, przyspieszenia resort spodziewał się w trzecim i czwartym kwartale. _ W tej chwili, idziemy takim tempem, że już chyba nie da się szybciej _ - zaznaczyła.

Odnosząc się do poszczególnych programów unijnych Bieńkowska powiedziała, że wbrew początkowym obawom, udało się zrealizować półroczną prognozę w programie operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. Jest on przeznaczony głównie na innowacyjne inwestycje przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu; na jego realizację przewidziano 9,7 mld euro, z 67 mld euro wszystkich funduszy dla Polski do 2013 roku.

Jednak kłopoty z wydatkowaniem unijnych funduszy mają - zdaniem Bieńkowskiej - niektóre regiony, zwłaszcza łódzkie i zachodniopomorskie; najlepiej radzą sobie województwa małopolskie i opolskie. Jej zdaniem, nie ma w tej chwili żadnych _ horyzontalnych _ barier, które hamowałyby wydawanie unijnych pieniędzy w regionach.

Minister dodała, że jej resort na bieżąco spotyka się z ministerstwami wdrażającymi unijne programy. MRR zapowiadał wcześniej, że w lipcu przyjrzy się wynikom ministerstw i podejmie ewentualne interwencje. Zdaniem Bieńkowskiej, tempo wydatkowania funduszy zależy od _ zdolności administracji i kadr _.

_ - We wszystkich instytucjach te kadry się jeszcze uczą, to są w bardzo dużej części nowi ludzie. W tej chwili nie mamy jednak ministerstwa, które możemy jakoś spektakularnie napiętnować, ponieważ wszystkie idą mniej więcej tak samo _ - zaznaczyła. Z wykorzystywaniem funduszy przyspieszyły m.in. MG i MSWiA.

Szefowa resortu rozwoju jest też zadowolona z przyspieszenia w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Agencja wykonała 110 proc. prognozy, jeśli chodzi o wykorzystywanie środków w programie Rozwój Polski Wschodniej.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)