Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dowgielewicz: Powstanie "czarna lista" osób z Białorusi

0
Podziel się:

Ministrowie spraw zagranicznych Unii, zastanowią się nad kolejnymi sankcjami obejmującymi przedstawicieli reżimu białoruskiego.

Dowgielewicz: Powstanie "czarna lista" osób z Białorusi
(ec.europa.eu)
bFeSFnmJ

W marcu ministrowie spraw zagranicznych UE na formalnym spotkaniu mają dyskutować nad dalszymi sankcjami obejmującymi przedstawicieli reżimu białoruskiego - powiedział minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

_ - W marcu jeszcze na formalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych będą dyskutowane dalsze sankcje. Moje wrażenie jest takie, że decyzja zostanie podjęta o rozszerzeniu tej listy osób _ - powiedział Dowgielewicz po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE, jakie odbyło się w Kopenhadze.

_ - UE podtrzymuje znaczenie sankcji wobec Białorusi. Jeśli na Białorusi zajdą zmiany, to wszyscy zgadzamy się co do tego, że UE powinna mieć gotową propozycję pozytywnej agendy, wsparcia przemian na Białorusi _ - powiedział.

bFeSFnmL

Dowgielewicz poinformował, że podczas dwudniowego kopenhaskiego spotkania rozmawiano o polityce zagranicznej w dobie kryzysu gospodarczego, a także o prawach człowieka i demokracji. Dowgielewicz, sekretarz stanu ds. europejskich i polityki ekonomicznej, przewodniczył polskiej delegacji.

W ubiegłym tygodniu ministrowie ds. europejskich państw UE formalnie zatwierdzili sankcje w postaci zakazu wizowego oraz zamrożenia aktywów wobec 21 kolejnych przedstawicieli reżimu białoruskiego, odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka i represje wobec opozycji. Sankcje objęły 19 sędziów i dwóch milicjantów. Tym samym unijna _ czarna lista _ liczy już 231 przedstawicieli białoruskiego reżimu i może się wydłużyć, bo na marzec UE zapowiedziała debatę o sankcjach wobec biznesmenów finansujących reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki i czerpiących z tego zyski.

Białoruś nie miała być tematem ubiegłotygodniowego dwudniowego szczytu UE, ale zdecydowano, że temat ten pojawi się, gdy Mińsk wezwał ambasadorów Polski i UE w Mińsku do wyjazdu na konsultacje do Warszawy i Brukseli. W odpowiedzi kraje UE zdecydowały, że na znak solidarności wycofają na konsultacje ambasadorów z Białorusi.

Zgodnie ze styczniową decyzją UE sankcjami unijnymi można obejmować nie tylko osoby bezpośrednio związane z łamaniem praw człowieka i represjami wobec opozycji po wyborach prezydenckich w 2010 roku, ale także osoby odpowiedzialne za wspieranie reżimu Łukaszenki czy czerpanie z tego korzyści finansowych. W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych nie udało się objąć sankcjami białoruskiego oligarchy i prezesa klubu piłki nożnej Dynamo Mińsk Jurego Czyża (decyzję zablokowała Słowenia), ale zdecydowano, że już w marcu UE powróci do tematu sankcji wobec biznesmenów.

bFeSFnmR
Czytaj w Money.pl
Schetyna potrząsa szabelką: "Będziemy twardzi" _ Jeżeli będziemy konsekwentni, to oni wreszcie się zreflektują _. Do akcji wkracza prezydent.
Łukaszenka pali wszystkie mosty. "Bardzo się boi" _ Zgniła gospodarka _ Białorusi musi upaść - twierdzą przedstawiciele UE. Komentatorzy mówią o otwartej wojnie Mińska z Zachodem.
UE sięga po broń ostateczną? Groźne sankcje Zamrożone konta Banku Centralnego, kolejni ministrowie na czarnej liście. To już nie przelewki.
bFeSFnnm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)