Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dowiedzieliśmy się jak wyjść z kryzysu

0
Podziel się

Banki stały się tak wielkie, że mogą szantażować państwo.

Dowiedzieliśmy się jak wyjść z kryzysu
(PAP/EPA/Karl-Josef Hildenbrand)
bDzOuZGZ

Potrzebujemy lepszej odpowiedzi na kryzys w Europie - mówił w Warszawie kandydat niemieckiej partii SPD na kanclerza Peer Steinbrueck. Przekonywał, że UE potrzebuje regulacji sektora bankowego, ale i przypomnienia, że Europa to model cywilizacyjny.

W wykładzie na Uniwersytecie Warszawskim pt. _ Razem w Europie - jaką drogą wyjdziemy z kryzysu _, Steinbrueck ocenił, że błędem było sprowadzenie Europy tylko do gospodarki. Zapomnieliśmy - przyznał - że Europa to coś znacznie większego - model cywilizacyjny, obejmujący wolność słowa, mediów, niezależność sądów, prawa człowieka i model socjalny.

Polityk SPD skrytykował obecną koalicję rządową w Niemczech za sposób zarządzania obecnym kryzysem finansowym w UE. Jego zdaniem, jednostronną odpowiedzią jest polityka głębokich oszczędności, czyli konsolidacji budżetowej. Wynika ona z diagnozy, że istotą kryzysu jest zadłużenie państw. Tymczasem, ocenił, w wielu krajach jego przyczyną był kryzys nadmiernie rozrośniętych sektorów bankowych.

bDzOuZHb

Zdaniem Steinbruecka, odpowiedzią na kryzys powinna być _ konsolidacja, ale nie w dawce śmiertelnej _. Europa potrzebuje też regulacji sektora bankowego - podkreślił. Banki stały się _ tak wielkie, że mogą szantażować państwo _ - zauważył kandydat SPD. To banki - przekonywał - powinny ponieść część kosztów kryzysu, m.in. poprzez podatek od transakcji finansowych (FTT) i sfinansowanie funduszu restrukturyzacyjnego dla banków, które wpadną w kłopoty.

Potrzebne jest też, jak podkreślił, rozdzielenie usług, które banki prowadzą dla ludności (np. lokat czy kredytów) od operacji inwestycyjnych. Wreszcie, należy uregulować działalność parabanków - postulował.

Steinbrueck ostrzegł, że prócz kryzysu finansowego Europie grozi kryzys polityczny, bowiem obywatele zaczynają zastanawiać się, kto ma rolę nadrzędną - rynki, czy instytucje demokratyczne. Przekonywał zarazem, że wspólna Europa, która była odpowiedzią na katastrofy XX wieku, może być też odpowiedzią na XXI wiek.

W dyskusji po wystąpieniu kandydata SPD, którą prowadził redaktor naczelny _ Gazety Wyborczej _ Adam Michnik, były prezydent Aleksander Kwaśniewski podkreślił znaczenie, jakie będzie miał wynik wyborów do Bundestagu dla całej Europy, ze względu na zasadniczą rolę Niemiec w UE. Wyraził jednocześnie przekonanie, że Niemcy, bez względu na rezultat wyborów, pozostaną zdeterminowane, by _ wzmacniać wspólnotę europejską _ i pozostaną _ liderem integracji europejskiej _.

bDzOuZHh

Z kolei dr Julia Kubisa z Instytutu Socjologii UW wskazała na zjawiska w UE, które mogą być zagrożeniem dla wizji integracji, o jakiej mówił Steinbrueck. To m.in. dumping socjalny, czyli podatność pracowników z krajów, gdzie zarabia się gorzej, na niższe stawki i gorsze traktowanie w bogatszych krajach, dokąd emigrują za pracą. Zagrożeniem jest też sytuacja młodzieży związana z bezrobociem, skutkująca kryzysem zaufania i ogromnym poczuciem niepewności - uznała. Steinbrueck w odpowiedzi na jej uwagi przyznał, że ze względu na różnice siły nabywczej i wydajności pracy w UE nie jest możliwe obecnie wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej.

Wybory do Bundestagu odbędą się 22 września. Steinbrueck będzie rywalizował o fotel kanclerza z urzędującą szefową rządu Angelą Merkel. Decyzja o nominacji Steinbruecka na kandydata SPD przyjęta została przez członków partii z mieszanymi uczuciami. Były minister finansów w koalicyjnym rządzie Merkel w latach 2005-2009, uważany był za przedstawiciela prawego skrzydła SPD i był trudny do zaakceptowania przez lewicową większość w partii.

Jednocześnie, z sondaży wynika, że koalicja CDU/CSU-FDP może liczyć na utrzymanie się u władzy; SPD cieszy się poparciem 22 proc. ankietowanych, co jest najgorszym wynikiem tego ugrupowania od początku czerwca 2011 roku. Podczas jednodniowej wizyty w Warszawie Peer Steinbrueck spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, a w Sejmie odbyła się jego konferencja prasowa wspólnie z szefem SLD Leszkiem Millerem.

Czytaj więcej w Money.pl
To niezbędny element walki z kryzysem W minionych dniach na łamach europejskich mediów powrócił spór o to, czy nacisk na redukcję zadłużenia i trudne reformy strukturalne, to właściwa metoda walki z kryzysem.
Podatnicy zapłacą za ten kryzys. Wyższy VAT Premier Słowenii Alenka Bratuszek ogłosiła w czwartek rządowy plan ratunkowy, który ma uzdrowić gospodarkę kraju i uratować przed zapaścią sektor bankowy; Lublana stara się zapobiec konieczności zwrócenia się do zagranicznych kredytodawców o pakiet pomocowy.
Cypr się zjednoczy by przetrwać kryzys? PKB połączonych części Cypru przyrastałby dodatkowo o 3 proc. rocznie przez pięć lat po zjednoczeniu, co przekładałoby się na ok. 5,5 tys. euro na każde gospodarstwo domowe na wyspie.
Sądzili, że dotknęli dna. Jest gorzej Premier będzie musiał podjąć decyzje, przed którymi się broni: zmniejszyć emerytury, odchudzić administrację publiczną i zamknąć wiele państwowych przedsiębiorstw.
bDzOuZHi
bDzOuZHC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)