Notowania

polskie drogi
27.05.2013 13:48

Drogi w Polsce mogą być mocno niedofinansowane

W nowej unijnej perspektywie finansowej Komisja Europejska nie chce już finansować budowy i remontów dróg gminnych i powiatowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zbyszek Kaczmarek/East News)

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska poinformowała, że z unijnych środków na lata 2014-2020 nadal będzie możliwa budowa i modernizacja lokalnych dróg, ale głównie w ramach większych projektów dotyczących danego obszaru.

Dziś _ Rzeczpospolita _ napisała, że w nowej unijnej perspektywie finansowej Komisja Europejska nie chce już finansować budowy i remontów dróg gminnych i powiatowych, co - według gazety - groziłoby transportowym paraliżem i pogłębieniem podziału na Polskę A i B.

Przebywająca w Bytomiu i Lublińcu (Śląskie) minister Bieńkowska potwierdziła, że priorytetem unijnych przedsięwzięć transportowych mają być drogi sieci TEN-T, czyli transeuropejskie sieci transportowe (Trans-European Transport Networks), ale także łączenie drugorzędnych i trzeciorzędnych węzłów drogowych z infrastrukturą TEN-T. Tym samym - według Bieńkowskiej - drogi powiatowe będą mogły liczyć na wsparcie w ramach projektów łączenia z siecią TEN-T.

_ Natomiast drogi gminne będą mogły liczyć na unijne środki, jeżeli zostaną umieszczone w szerszych programach - np. rewitalizacji czy rozwoju danego obszaru. Gdy elementem takiego programu będzie modernizacja lokalnej drogi, z pewnością wsparcie będzie możliwe _ - uważa minister.

Także z pieniędzy przeznaczonych na przedsięwzięcia w zakresie rozwoju i usprawnienia transportu publicznego możliwe będą działania dotyczące fragmentów lokalnych dróg, infrastruktury przesiadkowej, przystanków itp. - wskazała Bieńkowska.

Minister podkreśliła, że w nowej perspektywie finansowej UE na projekty w dziedzinie transportu publicznego przeznaczone będą bardzo duże środki, znacznie większe niż w kończącym się okresie programowania. Modernizację lokalnych dróg będzie można też ująć w miejskich programach rewitalizacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Są pieniądze na drogi. Zobacz, ile - Dzisiaj Komisja Europejska podjęła decyzję o odblokowaniu płatności na rzecz projektów drogowych realizowanych przez GDDKiA - powiedziała Shirin Wheeler, rzeczniczka KE.
Bardzo dobre wiadomości z Unii Europejskiej W 2012 roku liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w UE zmniejszyła się o 9 procent - poinformował wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za transport Siim Kallas.
Inwestycje GDDKiA były ustawiane? Komisja Europejska wstrzymała refundację 3,5 mld zł podejrzewając zmowę przetargową wykonawców.
Tagi: polskie drogi, elżbieta bieńkowska, nowe samochody, kraj, unia, motoryzacja, moto, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, aktualności, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz