Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
08.05.2012 22:46

Drugie wybory w Grecji? Bardzo możliwe

Grecja musi przygotować się na kolejne wybory parlamentarne, po niedzielnym głosowaniu, w którym odniosły sukces partie antyreformatorskie, a szanse na stworzenie rządu koalicyjnego są nikłe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SOTIRIS BARBAROUSIS)

Grecja musi przygotować się na kolejne wybory parlamentarne, po niedzielnym głosowaniu, w którym odniosły sukces partie antyreformatorskie, a szanse na stworzenie rządu koalicyjnego są nikłe - pisze dzisiejszy _ Financial Times _.

_ - Zmierzamy teraz do następnego głosowania w klimacie politycznym, w którym podziały są bardzo głębokie _ - powiedział w rozmowie z _ FT _ anonimowy przedstawiciel greckiego rządu, dodając, że powtórka z wyborów może się odbyć 17 czerwca.

Wyborcza porażka dwóch głównych proreformatorskich partii pogłębi kryzys gospodarczy w Grecji - komentuje _ FT _. - W oczekiwaniu na powołanie nowej administracji przejściowy rząd nie może sfinalizować wielu ważnych planów, między innymi zapewnić krajowi przelania kolejnej transzy pakietu pomocowego, wartej 11,5 mld euro.

_ - Podejmować można (obecnie) tylko decyzje niezwiązane z polityką _ - mówi rozmówca _ FT _ i przyznaje, że będzie bardzo trudno przeforsować 77 reformy strukturalne, które powinny zostać wdrożone jeszcze w czerwcu.

Ponadto, mimo przekazania niedawno Atenom 3,5 mld euro przeznaczonych na pokrycie szczególnie pilnych wydatków, państwo może już w przyszłym miesiącu nie być w stanie wypłacić w pełni emerytur i pensji, ani spłacić zobowiązań wynikających z jego zadłużenia.

W poniedziałek liderowi prawicowej Nowej Demokracji(ND) Antonisowi Samarasowi nie udało się utworzyć rządu koalicyjnego. Misję powołania gabinetu podjął lider Radykalnej Koalicji Lewicy (SYRIZA) Aleks Cipras, którego partia zajęła w wyborach drugie - po ND - miejsce, zdobywając 52 mandaty w 300-osobowym parlamencie.

Cipras oświadczył we wtorek, że zobowiązania Aten względem zagranicznych kredytodawców straciły ważność, ponieważ narzucane przez nich reformy zostały odrzucone przez Greków w wyborach. Przywódca SYRIZY powiedział również, że państwo powinno przejąć kontrolę nad bankami, i wezwał do powołania międzynarodowej komisji, której zadaniem byłoby zbadanie, czy zadłużenie Grecji jest legalne - relacjonuje _ FT _.

_ Apele Ciprasa będą jednak bez znaczenia, jeśli nie zdoła on utworzyć rządu koalicyjnego, a na utworzenie takiego rządu się nie zanosi, ponieważ greccy komuniści wolą się z własnej woli izolować _ - wyjaśnia brytyjski dziennik.

Niektórzy analitycy wątpią, czy kolejne wybory, zorganizowane tak szybko po poprzednich, będą w stanie skłonić wyborców do zagłosowania na bardziej umiarkowane, proreformatorskie partie - pisze _ FT _.

_ Grecja ma niewielkie szanse na utworzenie stabilnego rządu w najbliższym czasie, co może storpedować pakiet pomocowy, mający uratować kraj przed bankructwem _ - powiedział Wolfango Piccolo, ekspert firmy konsultingowej analizującej zagrożenia polityczne Eurasia Group.

Czytaj więcej o kryzysie w Grecji w Money.pl
W Grecji już głosują. Wynik niepokoi całą Europę Do boju o miejsca w parlamencie walczy ponad 30 partii. Oni są liderami.
Grecja: Rządząca partia ma nowego lidera Były komisarz UE Christos Papucis oraz działacz partyjny Stefanos Cumakas - nie zdobyli wystarczającej liczby podpisów, by móc rywalizować z Wenizelosem.
Awantura w Grecji. Kolejne wybory coraz bliżej Samaras oświadczył, że konserwatyści nie zrezygnują z założeń, że Grecja musi dostosować się do wytycznych UE dotyczących reform i oszczędności budżetowych.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz