Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dzięki strefom powstało 186 tys. nowych miejsc pracy

0
Podziel się:

Specjalne Strefy Ekonomiczne przyciągnęły do Polski 20 mld euro inwestycji -
wynika z najnowszego raportu przedstawionego przez PAIiIZ.

Dzięki strefom powstało 186 tys. nowych miejsc pracy
(SSE Mielec)
bEIDxOJN

Dzięki działalności specjalnych stref ekonomicznych (SSE) w Polsce powstało dotychczas 186 tys. nowych miejsc pracy. Strefy przyciągnęły też do kraju 20 mld euro inwestycji - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej EY.

Na zdjęciu SSE w Mielcu.

Raport został przedstawiony na konferencji Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jego autorzy podkreślają, że 5 spośród 14 polskich stref znalazło się w rankingu _ fDi Magazine of the Financial Times _ 50 najlepszych stref ekonomicznych na świecie. Chodzi o SSE: katowicką, łódzką, wałbrzyską, pomorską i starachowicką.

bEIDxOJP

_ Namawiamy tych inwestorów, którzy są już obecnie (w SSE - PAP) do reinwestycji. Przedłużyliśmy działanie stref i to jest głównym argumentem dla inwestorów - teraz bardziej opłaca się zainwestować _ - powiedziała PAP obecna na konferencji wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Termin działalności stref został wydłużony do 2026 roku. Mimo tego eksperci EY zwracają uwagę, że najlepsze warunki do inwestowania będą w Polsce do 30 czerwca przyszłego roku. Od 1 lipca 2014 zaczną bowiem obowiązywać bardziej niekorzystne przepisy UE dot. udzielania pomocy publicznej - zakres wsparcia ulegnie zmniejszeniu. Dlatego, aby zabezpieczyć wsparcie w SSE na obecnych zasadach, należy uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności strefowej do końca czerwca 2014 r.

_ Wydłużenie istnienia stref do 2026 roku to świetny sygnał dla przedsiębiorców. Ta decyzja w połączeniu z faktem, że dopiero za ponad pół roku zmienią się warunki udzielania wsparcia w UE, a także z naprawdę pozytywnymi sygnałami ekonomicznymi dla Polski, może zaowocować wieloma decyzjami o realizacji inwestycji w Polsce _ - uważa współautor raportu, ekspert EY Paweł Tynel.

Jak wynika z analiz EY, w latach 2008-2012 skumulowany wzrost PKB w Polsce wyniósł 18,1 proc. - zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich krajów UE. W tym czasie cała gospodarka UE skurczyła się o 0,8 proc. Jednym z powodów tej sytuacji był ciągły napływ inwestycji do naszego kraju. Wśród kluczowych instrumentów używanych do zachęcania inwestorów znajdują się właśnie specjalne strefy ekonomiczne, w ramach których najważniejszą korzyścią dla przedsiębiorców są ulgi podatkowe.

bEIDxOJV

Polskie specjalne strefy ekonomiczne odnotowały stały wzrost i rozwój działalności w ciągu 18 lat swojego funkcjonowania. Zajmują obszar prawie 16 tys. ha, udzieliły niemal 1,6 tys. zezwoleń, na ich terenie powstało 186 tysięcy nowych miejsc pracy i zrealizowano inwestycje warte ponad 20 mld euro. Na inwestorów wciąż czeka ponad 6 tys. ha do wykorzystania, a dodatkowo powierzchnia ta może zostać powiększona jeszcze o kolejne 4 tysiące (obecny limit to 20 tys. ha).

Czytaj więcej w Money.pl

bEIDxOKq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)