Notowania

budżet ue 2014-2020
10.05.2013 08:13

"Dziura w budżecie UE to symptom kryzysu"

Wpłaty będą podzielone na raty. - To naprawdę duży rachunek dla Polski - twierdzi Janusz Lewandowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Dziura w budżecie UE to symptom Europy w kryzysie - mówi unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. W tegorocznym budżecie Unii brakuje 11 miliardów euro.

Janusz Lewandowski powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że poszczególne kraje UE, także Polska, będą musiały złożyć się na tę sumę. Wpłaty będą podzielone na raty.

- _ To jest symptom Europy w kryzysie i Europy, w której wspólne projekty wyszły z mody. Trzeba się z tym liczyć. Dlatego tak ważna jest następna, być może ostatnia, perspektywa na lata 2014-2020. Słusznie, że parlament mi pomaga stawiając warunek, że zanim się zabierzemy za następne lata, to trzeba uzupełnić niedobory w tym roku, żeby nie zatruwać przyszłości. Te jedenaście miliardów na ten rok jest potrzebne, żeby nie przenosić obciążeń na przyszłe lata - _mówi Janusz Lewandowski.

Polska będzie musiała dopłacić do tegorocznego budżetu, 300 milionów euro - dodał unijny komisarz. - _ Wśród tych jedenastu miliardów euro to jest naprawdę duży rachunek dla Polski, bo jesteśmy głównym konsumentem funduszy strukturalnych i jednym z większych w rolnictwie - _ wyjaśnia Janusz Lewandowski.

Ostateczne rozmowy w sprawie unijnego budżetu mają rozpocząć się 13 maja. Polska ma prawo bronić swoich racji przed Komisją Europejską, która nakazała nam zwrot 80 milionów euro - powtórzył komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski. Jak mówił, zastrzeżenia dotyczą tego, iż w ramach programu stawiano zbyt małe wymagania wobec rolników.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne spotkanie w sprawie unijnego budżetu Parlament Europejski grozi, że jeśli jego żądania nie zostaną spełnione, to zawetuje budżet, odrzucając lutowe porozumienie.
Unia da nam olbrzymie środki. Na co? W nowej unijnej perspektywie budżetowej na realizację programu Inteligentny Rozwój przewidziano 9-10 mld euro.
Ten rok będzie trudny, ale Europa wyjdzie z kryzysu. Kiedy? Lewandowski porównał Polskę i Europę do okrętu na wzburzonym morzu. - _ W takich warunkach trzeba unikać nieodpowiedzialnych zachowań, które mogą go rozbujać. _
Tagi: budżet ue 2014-2020, budżet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz