Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obligacje
20.08.2012 15:50

EBC dementuje doniesienia w sprawie obligacji

Komentuje doniesienia o wprowadzeniu maksymalnych stawek rentowności papierów w strefie euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MPD01605/CC/Flickr)

Rzecznik Europejskiego Banku Centralnego zdementował jako _ całkowicie nieprawdziwe _ doniesienia tygodnika _ Der Spiegel _, który napisał, że EBC rozważa wprowadzenie maksymalnych stawek rentowności obligacji państw strefy euro.

W najnowszym wydaniu _ Spiegla _ opublikowano informację, że EBC rozważa wprowadzenie dla poszczególnych państw strefy euro progowych stawek rentowności ich obligacji. W razie przekraczania tych progów EBC podejmowałby skup obligacji, zapobiegając w ten sposób dalszemu zwiększaniu ich rentowności przez spekulantów.

_ - Jest czymś całkowicie mylnym pisać o decyzjach, które jeszcze nie zapadły, a także o indywidualnych stanowiskach, nieprzedyskutowanych jeszcze w gronie rady gubernatorów EBC, która będzie działać ściśle w ramach swego mandatu _ - oświadczył rzecznik instytucji.

Według _ Spiegla _, który nie podał źródła swych informacji, punktem odniesienia dla stawek progowych byłaby rentowność niemieckich obligacji państwowych. Ponieważ EBC dysponuje nieograniczonymi środkami, spekulanci nie byliby już w stanie windować rentowności ponad ustaloną wysokość. Inwestorzy mieliby także sygnał, jaki poziom rentowności bank centralny uważa za właściwy.

Doniesień tygodnika nie potwierdziło także w poniedziałek ministerstwo finansów Niemiec. Na konferencji prasowej rzecznik resortu finansów powiedział, że _ nic mu nie wiadomo _ o takim pomyśle. _ Z teoretycznego punktu widzenia byłoby to bardzo problematyczne _ - dodał przedstawiciel ministerstwa, cytowany przez AFP.

Rentowność niemieckich obligacji państwowych jest najniższa w strefie euro. Jak napisał _ Spiegel _, na swym najbliższym posiedzeniu na początku września rada EBC ma zadecydować, czy stawki progowe zostaną rzeczywiście wprowadzone.

Szef EBC Mario Draghi zapowiadał na początku sierpnia nowe metody walki z zadłużeniem krajów strefy euro, dając do zrozumienia, że mogą one przyjąć formę interwencji na rynku obligacji. Nie podano jednak wówczas żadnych konkretów.

Czytaj więcej w Money.pl
Maksymalna rentowność obligacji. Niepewna Ministerstwo finansów Niemiec nie potwierdziło doniesień, że EBC rozważa wprowadzenie maksymalnych stawek rentowności obligacji państw strefy euro.
Bardzo mocne słowa szefa eurogrupy o Grecji Jean-Claude Juncker powiedział, że opuszczenie przez Ateny strefy euro jest możliwe i byłoby _ sytuacją do opanowania _.
Tagi: obligacje, ebc, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz