Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EBC zamierza utrzymywać długo niskie stopy procentowe w strefie euro

0
Podziel się:

Prezes EBC zapowiedział, że polityka monetarna EBC będzie taka, żeby wspierać stopniowe ożywienie gospodarcze w dalszej części roku.

EBC zamierza utrzymywać długo niskie stopy procentowe w strefie euro
(PAP/EPA)
bFdJBXSJ

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi powtórzył, że EBC zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez _ wydłużony okres czasu _. Draghi ocenił, że sytuacja w gospodarce strefy euro stabilizuje się i dalsza poprawa może być kontynuowana w kolejnych miesiącach tego roku.

- _ Wskaźniki zaufania wskazały na dalszą poprawę z niskiego poziomu i wstępnie potwierdzają oczekiwania stabilizacji w aktywności gospodarczej _ - powiedział Mario Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia EBC.

Prezes EBC powiedział, że wciąż istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce strefy euro. Draghi dodał jednocześnie jednak, że w polityce monetarnej EBC będzie utrzymywane akomodacyjne nastawienie tak długo jak to będzie konieczne, co powinno wspierać _ stopniowe ożywienie w dalszej części roku _.

bFdJBXSL

Draghi powtórzył, że Europejski Bank Centralny zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez _ wydłużony okres czasu _. Formuły tej prezes EBC użył po raz pierwszy po zakończeniu posiedzenia EBC w ubiegłym miesiącu.

Sytuacja w gospodarce strefy euro musiałaby poprawić się bardziej, niż to zakłada scenariusz bazowy EBC, aby bank centralny strefy euro zdecydował się na zmianę swojej prognozy stóp proc. - ocenił Draghi.

Oczekiwania inflacyjne w strefie euro są mocno zakotwiczone na poziomach zgodnych z celem EBC zakładającym utrzymywanie stopy inflacji poniżej, ale blisko poziomu 2 proc. - powiedział prezes EBC.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał EBC.

bFdJBXSR

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,5 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych w maju. Stopa oprocentowania depozytów wynosi nadal 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Czytaj więcej w Money.pl
Rekordowo niskie stopy w strefie euro Wcześniej pozytywnie zaskoczyły dane z europejskiego przemysłu. Ożywienie?
EBC nie zmienił stóp procentowych Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie.
Jest decyzja w sprawie stóp w strefie euro Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank.
bFdJBXTm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)