Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polski eksport
09.05.2013 14:39

Eksport polskiej żywności do Czech nie spada

Wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski do Czech wynosi ok. 1 mld euro rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nruboc/Dreamstime)

Nie obserwujemy spadku eksportu polskiej żywności na rynek czeski mimo kampanii tamtejszych mediów przeciwko naszej żywności - powiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk.

Jak mówiła wiceminister rolnictwa, wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski do Czech wynosi ok. 1 mld euro rocznie.

Szalczyk zapewniła, że szef resortu rolnictwa Stanisław Kalemba podjął bezpośrednią współpracę z ministrem rolnictwa Czech Peterem Bendlem w związku z pojawiającymi się w czeskiej prasie zastrzeżeniami co do jakości polskiej żywności. Wyjaśniła, że w wyniku rozmów ministrowie potwierdzili, że zarówno polska, jak i czeska żywność spełniają wymogi unijne.

_ Ustalono, że media będą powiadamiane o przypadkach niedociągnięć norm jakościowych dopiero wówczas, gdy wynik kontroli urzędowej będzie pewny, sprawdzony i niepodlegający wątpliwości _ - powiedziała wiceminister rolnictwa.

Dodała, że oba kraje będą na bieżąco wyjaśniały wszelkie wątpliwości w zakresie jakości żywności.

Szalczyk zapowiedziała, że Kalemba zaprosił ministra rolnictwa Czech do Krakowa na spotkanie ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbędzie się 16 i 17 maja. _ 13 maja odbędą się polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe z udziałem premierów, gdzie ważnym elementem rozmów będą kwestie dotyczące jakości polskiej i czeskiej żywności _ - dodała.

Wiceminister rolnictwa poinformowała, że w czeskich mediach mają być uruchomione strony internetowe promujące polską żywność. _ Będą też organizowane wyjazdy studyjne do Polski dla czeskich i słowackich dziennikarzy - do zakładów spożywczych. Będą oni mogli zobaczyć, jak u nas produkuje się żywność _ - powiedziała. Takie spotkania mają być adresowane także do czeskich restauratorów.

Szalczyk zapowiedziała, że minister rolnictwa powołał specjalny zespół ds. ochrony wizerunku polskich produktów rolno-spożywczych. _ Z inicjatywy tego zespołu rozpoczęto już postępowanie przetargowe na kompleksowe działania public relations w Republice Czeskiej _ - podkreśliła.

Ponadto - jak mówiła - resort rolnictwa przekazał polskim ambasadom i służbom dyplomatycznym informator o polskiej żywności. Wiceminister rolnictwa poinformowała też, że resort przeznaczy 400 tys. zł na promocję polskiej żywności na rynku czeskim i słowackim.

Czytaj więcej w Money.pl
Skażony alkohol z Czech wciąż w obiegu! Od września ub. roku trujący alkohol spowodował śmierć 45 osób i wywołał zatrucia u 132. Wciąż dochodzi do nowych przypadków zatruć.
Polityk PO zaskoczony. Co z nazwami ulic? _ Tutaj postanowiłem zorganizować Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą, bo to akurat są Polacy za granicą. _
Czechy: Rządowa nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności Celem nowelizacji ustawy jest szybka reakcja rządu na konkretne zjawiska z praktyki żywnościowej, zwiększenie efektywności kontroli i ochrony konsumentów - powiedziała dyrektor departamentu do spraw żywności w ministerstwie rolnictwa Viera Szediva.
Tagi: polski eksport, eksport polski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz