Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wikileaks
13.07.2011 17:41

Ekstradycja Assange'a dojdzie do skutku?

Szwedzka prokuratura twierdzi, że wniosek o ekstradycję założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a jest właściwy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(espenmoe/CC/Flickr)

Reprezentująca szwedzką prokuraturę Clare Montgomery powiedziała w londyńskim sądzie, że szwedzki wniosek o ekstradycję 40-letniego założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a jest właściwy i powinien powodować skutki prawne.

W związku z oskarżeniami dwóch Szwedek, szwedzka prokuratura w grudniu ubiegłego roku wystąpiła o ekstradycję Australijczyka na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA), by go przesłuchać. Formalnie Assange nie jest przez nią oskarżony.

- _ Obie kobiety zostały zmuszone do seksu siłą lub podstępem _ - oświadczyła Montgomery nawiązując do zarzutów wobec Assange'a: napaści seksualnej, molestowania i gwałtu. Australijczyk twierdzi, że seks w obu przypadkach odbył się za obopólną zgodą. Zarzucanych mu czynów miał się dopuścić latem ubiegłego roku, gdy mieszkał w Sztokholmie.

Brytyjski sąd (high court) rozpatruje odwołanie od orzeczenia sądu pokoju z 24 lutego uznającego, iż Assange może zostać wydany władzom szwedzkim, ponieważ nie ma obaw, że zostanie w Szwecji niewłaściwie osądzony.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t128696.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/assange;nie;zostanie;wydany;na;razie,214,0,751318.html) Assange nie zostanie wydany. Na razie
Ustosunkowując się do kluczowego argumentu obrony, w myśl którego ENA nie zawiera dowodów przeciwko Assange'owi, Montgomery powiedziała, że _ wniosek o ekstradycję dotyczy czynu, w związku z którym wpłynęła skarga. Nie ma nic wspólnego z materiałem dowodowym _.

Główny obrońca Assange'a Ben Emmerson powiedział wczoraj przed sądem, że szwedzki wniosek o ekstradycję jest wadliwy: zawiera nieprawdziwy opis stanu faktycznego i dotyczy czynów, które nie byłyby ścigane w Anglii.

Emmerson argumentuje, że instrument prawny w postaci ENA jest _ niewspółmierny _ w stosunku do wagi czynów, których miał się dopuścić Assange i że szwedzka prokuratura ma do dyspozycji inne sposoby przesłuchania go.

Assange twierdzi, że jest ścigany z motywów politycznych i że w razie wydania go do Szwecji zostanie przekazany Amerykanom. Demaskatorski portal WikiLeaks ujawnił tajne materiały amerykańskie odnoszące się do wojny w Iraku i Afganistanie, a także poufne depesze dyplomatyczne USA.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t125421.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/julian;assange;dostanie;nobla,20,0,764436.html) Julian Assange dostanie Nobla? Szanse są małe, zgodnie oceniają eksperci. Nominacja Wikileaks to inicjatywa Norwega Snorre Valena.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t123993.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/winiecki;assange;to;szlachetny;duren;czy;ktos;znacznie;gorszy,152,0,733848.html) Winiecki: Assange to szlachetny dureń, czy ktoś znacznie gorszy? Twórca Wikileaks stroi się w piórka obrońcy uciśnionych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t125420.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/szwecja;czeka;na;assangea,63,0,784447.html) Szwecja czeka na Assange'a Założyciel Wikileaks prędzej czy później stanie przed szwedzkim prokuratorem - uważają szwedzkie media.
Tagi: wikileaks, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, gospodarka polska, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz