Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Emigracja do Niemiec? Już tam jesteśmy

Ekonomiści nie obawiają się masowych wyjazdów pracowników po otwarciu kolejnych rynków pracy dla Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dmitry Kalinovsky/Dreamstime.com)

Od wczoraj obywatele polscy mogą bez ograniczeń pracować w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Ekonomiści nie obawiają się masowych wyjazdów pracowników po otwarciu kolejnych rynków pracy dla Polaków.

Według głównego ekonomisty banku BZ WBK Macieja Relugi, skala wyjazdów zarobkowych w nadchodzących miesiącach nie będzie porównywalna z masową emigracją do Anglii i Irlandii sprzed kilku lat.

Jednym z powodów mniejszego zainteresowania nowymi rynkami pracy jest znacznie lepsza niż kilka lat temu sytuacja w kraju.

POSŁUCHAJ MACIEJA RELUGĘ:

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki wskazuje, że otwarcie rynków pracy przede wszystkim pozwoli na zalegalizowanie zatrudnienia osób, które w Niemczech, Austrii i Szwajcarii już teraz przebywają i pracują. Na pracę na przykład w Niemczech mogą liczyć informatycy, rzemieślnicy oraz osoby szukające prac sezonowych. Według Jarosława Janeckiego może się okazać, że w niektórych województwach będzie brakowało rąk do pracy na przykład przy zbiorach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t45173.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;czekaja;na;740;tys;polakow;beda;kusic;mieszkaniami,230,0,819686.html) Niemcy czekają na 740 tys. Polaków. Będą kusić mieszkaniami Rynek pracy w Niemczech potrzebuje 3 milionów pracowników. Firmy są gotowe oferować dobre warunki pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t98846.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/wyjazdy;zarobkowe;pomoga;fiskusowi,99,0,806243.html) Wyjazdy zarobkowe pomogą fiskusowi Otwarcie rynku pracy w Niemczech może być szansą na zasilenie budżetu państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/polacy;nie;szturmuja;niemieckiego;rynku;pracy,38,0,806950.html) Polacy nie szturmują niemieckiego rynku pracy Od stycznia nie potrzebujemy zezwoleń na pracę w Niemczech. Zainteresowanie jest jednak podobne jak przed rokiem.
Tagi: otwarcie niemieckiego rynku pracy, niemcy, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, czołówki, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz