Notowania

Emigracja do Niemiec? Już tam jesteśmy

Ekonomiści nie obawiają się masowych wyjazdów pracowników po otwarciu kolejnych rynków pracy dla Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dmitry Kalinovsky/Dreamstime.com)

Od wczoraj obywatele polscy mogą bez ograniczeń pracować w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Ekonomiści nie obawiają się masowych wyjazdów pracowników po otwarciu kolejnych rynków pracy dla Polaków.

Według głównego ekonomisty banku BZ WBK Macieja Relugi, skala wyjazdów zarobkowych w nadchodzących miesiącach nie będzie porównywalna z masową emigracją do Anglii i Irlandii sprzed kilku lat.

Jednym z powodów mniejszego zainteresowania nowymi rynkami pracy jest znacznie lepsza niż kilka lat temu sytuacja w kraju.

POSŁUCHAJ MACIEJA RELUGĘ:

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki wskazuje, że otwarcie rynków pracy przede wszystkim pozwoli na zalegalizowanie zatrudnienia osób, które w Niemczech, Austrii i Szwajcarii już teraz przebywają i pracują. Na pracę na przykład w Niemczech mogą liczyć informatycy, rzemieślnicy oraz osoby szukające prac sezonowych. Według Jarosława Janeckiego może się okazać, że w niektórych województwach będzie brakowało rąk do pracy na przykład przy zbiorach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t45173.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;czekaja;na;740;tys;polakow;beda;kusic;mieszkaniami,230,0,819686.html) Niemcy czekają na 740 tys. Polaków. Będą kusić mieszkaniami Rynek pracy w Niemczech potrzebuje 3 milionów pracowników. Firmy są gotowe oferować dobre warunki pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t98846.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/wyjazdy;zarobkowe;pomoga;fiskusowi,99,0,806243.html) Wyjazdy zarobkowe pomogą fiskusowi Otwarcie rynku pracy w Niemczech może być szansą na zasilenie budżetu państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/polacy;nie;szturmuja;niemieckiego;rynku;pracy,38,0,806950.html) Polacy nie szturmują niemieckiego rynku pracy Od stycznia nie potrzebujemy zezwoleń na pracę w Niemczech. Zainteresowanie jest jednak podobne jak przed rokiem.
Tagi: otwarcie niemieckiego rynku pracy, niemcy, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, czołówki, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz