Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emigranci we Francji. Kryzys asymilacji muzułmanów?

0
Podziel się:

Szefowa programu badawczego Narodowego Instytutu Studiów Demograficznych bije na alarm.

Emigranci we Francji. Kryzys asymilacji muzułmanów?
(ell brown/CC/Flickr)
bETOpPSd

Skończył się _ francuski model asymilacji _, imigranci z krajów muzułmańskich nie odnajdują się już we francuskim społeczeństwie - mówi w wywiadzie dla _ Le Figaro _ szefowa programu badawczego Narodowego Instytutu Studiów Demograficznych Michele Tribalat.

Tribalat, autorka książki _ Asymilacja: koniec francuskiego modelu _, przewiduje coraz większe trudności z dostosowywaniem się imigrantów, którzy są muzułmanami, do francuskiego, bardzo świeckiego społeczeństwa.

_ - Aby asymilacja się udawała, trzeba aby nowo przybyli imigranci przyjęli za własne pewne wartości danego kraju i z czasem starali się do nich zaadaptować, jak i do zwyczajów oraz pewnego stylu życia. W (takim starym) schemacie to imigranci dostosowują się do kraju, który udziela im gościny _, a otoczenie, na przykład sąsiedzi stawiają pewne wymogi dotyczące zasymilowania się w nowej grupie - wyjaśnia Tribalat.

bETOpPSf

Tymczasem zmieniły się dwa aspekty tego procesu - z jednej strony ludzie przybywający do Francji nie wiedzą dokładnie, do czego mieliby się dostosować, nie istnieją już takie wymogi oficjalne, a zarazem znikła też presja społeczna, która skłaniała przybyszów do modyfikowania ich zachowania - kontynuuje Tribalat, która uważa, że do zmiany sytuacji przyczyniła się w głównej mierze duża imigracja z krajów muzułmańskich.

_ - Francuski model życia jest stale kwestionowany przez populację muzułmańską, która nie chce rezygnować z własnego modelu. Jest jej szczególnie trudno ewoluować w naszym zeświecczonym społeczeństwie. W islamie można szukać porozumienia z "ludźmi Księgi", czyli chrześcijanami i żydami, ale nie z niewierzącymi _ - tłumaczy Tribalat.

Gdy po algierskiej wojnie o niepodległość do Francji napływali w latach 60. muzułmanie z Algierii, sytuacja była nieco inna. - _ Ci, którzy decydowali się na przyjazd do Francji, wiedzieli, że będą się musieli dostosować _ - uważa badaczka.

Według Tribalat teraz brakuje jednak takiej determinacji i o ile Polacy czy Portugalczycy, którzy osiadają we Francji, łatwo się integrują i często wchodzą w związki małżeńskie z Francuzami, o tyle muzułmanie pozostają w rodzinach o takim samym pochodzeniu, uznając islam za fundamentalny aspekt własnej tożsamości, która byłaby zagrożona, gdyby byli otwarci na inne wpływy.

bETOpPSl

- _ O tym, że francuska mniejszość muzułmańska, licząca obecnie 5 mln ludzi, pozostaje w dużym stopniu wyalienowana przesądza też w dużej mierze fakt, że to młode pokolenia muzułmanów okazują się teraz znacznie bardziej wierzące i bardziej rygorystyczne w tej wierze niż ich rodzice _- tłumaczy dalej Tribalat.

Zdaniem badaczki francuskie przepisy, zgodnie z którymi nie wolno na przykład w miejscach publicznych nosić burki czy nikabu, dowodzą tego, że społeczeństwo nie zdołało w ostatnich dziesięcioleciach w sposób naturalny skłonić przybyszów z innych krajów do lepszej integracji.

Tribalat zastrzega, że nie jest zwolenniczką żadnych prawicowych formacji, niechętnych imigrantom, a szuka jedynie przyczyn wyobcowania pewnych mniejszości, które przestały się asymilować we francuskim społeczeństwie.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą podpalenia i bitwy z policją . Gdzie? Dwie noce palenia samochodów i zamieszek w Trappes przypomniały Francuzom wydarzenia z 2005 roku, gdy trwające wiele tygodni starcia z policją zakończyły się dopiero po ogłoszeniu przez rząd stanu wyjątkowego.
Skrajna prawica we Francji rośnie w siłę Na partię Marie Le Pen zagłosowaliby głównie ludzie z niższym wykształceniem i mieszkańcy wsi - wynika z sondażu.
Sarkozy oczyszczony z korupcyjnych zarzutów Umorzona została sprawa wobec byłego prezydenta Francji dotycząca domniemanego nielegalnego finansowania jego kampanii przez dziedziczkę fortuny L'Oreal.
bETOpPSG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)