Notowania

Energetyka w Wlk. Brytanii. Zamykają kopalnie głębinowe, zostanie im jedna

Pracę straci łącznie 1,3 tysiąca osób. Właściciel, UK Coal, negocjuje z rządem i firmami prywatnymi pakiet ratunkowy na 20 mln funtów, by zamknięcie mogło być rozłożone w czasie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paul Glazzard/CC BY-SA 2.0/wikimedia commons)
Kopalnia Kellingley w Yorkshire</br>

Do końca 2015 r. w Anglii czynna będzie tylko jedna głębinowa kopalnia węgla. Największa spółka górnicza - UK Coal - zamknie dwie pozostałe kopalnie: Thoresby w Nottinghamshire i Kellingley w Yorkshire, ponieważ nie wytrzymują konkurencji z węglem z importu.

Pracę straci łącznie 1,3 tysiąca osób. Jedyną kopalnią głębinową węgla w Anglii będzie Hatfield w okolicach Doncaster, będąca pod zarządem pracowniczym.

UK Coal negocjuje z rządem i firmami prywatnymi pakiet ratunkowy na 20 mln funtów, by zamknięcie mogło odbyć się w sposób planowy i rozłożony w czasie. W przeciwnym razie obie kopalnie zostaną zamknięte już teraz. Pakiet ratunkowy umożliwiłby UK Coal utrzymanie sześciu kopalni odkrywkowych i ich sprzedaż.

Ok. 40 procent energii elektrycznej generowanej jest w Wielkiej Brytanii z węgla, z czego wkład UK Coal wynosi 4 procent. W ostatnich dwóch lat rola tego źródła energii wzrosła kosztem gazu. Węgiel był tani głównie z powodu eksportu z USA, które przeżywają łupkowy boom, i niskiego kursu USD w relacji do brytyjskiego funta.

W okresie największego rozkwitu brytyjskiego górnictwa, w pierwszej połowie XX wieku w całym kraju czynnych było około tysiąca kopalń.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: energetyka w wielkiej brytanii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz