Notowania

kryzys ekonomiczny
18.05.2011 13:21

"Euro jest stabilne, nie ma mowy o kryzysie"

Tak uważa minister finansów Niemiec Wolfgang Schauble, który uczestniczy w Brukselskim Forum Ekonomicznym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

_ - Nie ma powodu, by obawiać się o przyszłość strefy euro _ - uważa minister finansów Niemiec Wolfgang Schauble. Szef niemieckiego resortu finansów jest jednym z mówców na trwającym właśnie w Brukseli dorocznym Forum Ekonomicznym.

Wolfgang Schauble przekonywał, że euro jest stabilną walutą. Podkreślał, że ani strefa euro, ani sama europejska waluta nie przeżywają kryzysu. Nie ma zatem potrzeby dyskutować o ewentualnych podziałach czy rozpadzie strefy euro.

-_ Nie przeżywamy kryzysu euro, ale kryzysy różnych krajów, które należą do strefy euro. Problemy te spowodowane są polityką ekonomiczną i podatkową jak w przypadku Grecji, bądź też są kosztem przerośniętego systemu bankowego, tak jak w Irlandii. Stanęliśmy w obliczu kryzysu wywołanego długami w poszczególnych krajach, a nie kryzysu waluty _ - tłumaczy.

Niemiecki minister finansów stwierdził, że jednym z powodów kryzysu było błędne przekonanie Europy, że rynki finansowe potrafią zachowywać się racjonalnie. Wolfgang Schauble uważa, że jest to jedna z najważniejszych lekcji, jakich powinna nauczyć się Unia Europejska.

- _ Prawda jest taka, że rynki finansowe, tak jak i cała ludzkość, nie zawsze zachowują się racjonalnie. Zarówno ludzkość, jak i rynki finansowe nie poradzą sobie w sposób rozsądny z nieograniczoną wolnością. Dlatego błędem było zdjęcie z rynków finansowych tak wielu regulacji, jak to tylko było możliwe. Rynki skupiają w sobie ludzkie decyzje. I tak jak ludzkość, potrzebują instytucji, zasad i wyznaczonych granic, by działać odpowiedzialnie _ - mówi.

Brukselskie Forum Ekonomiczne to coroczne spotkanie przedstawicieli świata polityki i finansów z całej Unii Europejskiej. W tegorocznym spotkaniu bierze udział kilkaset osób.
Przed rozpoczęciem spotkania doszło jednak do zgrzytu. Jednym z otwierających tegoroczne Forum miał być szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominik Strauss-Kahn, który w sobotę został zatrzymany, a potem aresztowany w Nowym Jorku pod zarzutem usiłowania gwałtu na pokojówce.

Tymczasem w jednej z ulotek dla uczestników spotkania widnieje zdjęcie uśmiechniętego Kahna i szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso z podpisem _ Brothers in arms _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t139624.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;wychodzi;z;dolka;za;rok;pkb;jak;w;2008;roku,176,0,831664.html) Unia wychodzi z dołka. Za rok PKB jak w 2008 roku - _ Instytucje i rynki finansowe muszą być rygorystyczniej niż dotąd nadzorowane i regulowane _- mówi komisarz UE Olli Rehn.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;poza;strefa;euro;to;kombinacja;kryzysow;walutowego;i;bankowego,72,0,829768.html) Grecja poza strefą euro to kombinacja kryzysów walutowego i bankowego Zdaniem ekonomistów Polska straciłaby na rynkowych zawirowaniach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/grecja;rozwaza;wystapienie;ze;strefy;euro,0,0,824832.html) Grecja rozważa wystąpienie ze strefy euro Taka informacja pojawiła się w internetowym wydaniu niemieckiego tygodnika _ Der Spiegel _.
Tagi: kryzys ekonomiczny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz