Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euroland będzie nadal zaciskał pasa? KE broni pomysłów

0
Podziel się:

Ekonomiści MFW przyznali się do błędu, że źle ocenili wpływ cięć budżetowych na gospodarki niektórych krajów eurolandu.

Euroland będzie nadal zaciskał pasa? KE broni pomysłów
(Marlee90/iStockphoto)

Komisja Europejska broni polityki zaciskania pasa i to mimo że wielu ekspertów i ekonomistów krytykuje takie podejście. Komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn mówił dziś, że oszczędności są niezbędne dla zaprowadzenia porządków w strefie euro.

Bruksela zdaje się nie zwracać uwagi na coraz częściej pojawiające się wątpliwości. Nie dalej jak kilka dni temu, ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego przyznali się do błędu, że źle ocenili wpływ cięć budżetowych na gospodarki niektórych krajów eurolandu.

Znaczne oszczędności wpłynęły negatywnie na wzrost gospodarczy, który był słabszy od prognozowanego. Tymczasem komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn mówi, że _ konsolidacja finansów publicznych wciąż jest niezbędna w Europie _.

Natomiast na pytanie o raport ekonomistów Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie odpowiada wprost: _ Tu chodzi też o kwestie zaufania do strefy euro, co by się stało, gdybyśmy Włoch nie zmusili do reform i oszczędności _.

Tyle, że akurat nie o Włochy w całej tej dyskusji chodzi, a o Grecję i Portugalię, które w zamian za finansową pomoc zmuszane są do znacznych oszczędności, które hamują wzrost gospodarczy, zwłaszcza Ateny nie wytrzymują presji.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeszcze bardziej zacisną pasa. Wybuchną? Hiszpański parlament przyjął budżet na 2013 rok. _ Nierealny, niesprawiedliwy, antyspołeczny _ - to tylko niektóre z epitetów, jakie padały z mównicy.
Strajk sparaliżował Ateny. Wszystko przez... W ramach 24 godzinnej akcji protestacyjnej pracowników publicznych przez część dnia nie działało metro, pociągi jeździły według okrojonego rozkładu, odwołano część krajowych lotów.
To "zwykła kradzież". Tysiące ludzi na ulicach Przed pałacem prezydenckim Belem w Lizbonie związkowcy demonstrowali dziś przeciwko "budżetowi skrajnych cięć, narzuconych Portugalii przez UE i MFW".
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)