Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europejscy celnicy przechwycili podróbki o wartości miliarda euro

0
Podziel się:

Aż 70 procent kontrabandy trafia do Europy w paczkach pocztowych i przesyłkach kurierskich.

Europejscy celnicy przechwycili podróbki o wartości miliarda euro
(Dedek/Reporter)

W 2012 roku unijne służby celne zatrzymały prawie 40 mln wyrobów, co do których istniało podejrzenie naruszenia praw własności intelektualnej. Dane te pochodzą z rocznego sprawozdania Komisji z działalności unijnych służb celnych w zakresie egzekwowania praw własności intelektualnej. Chociaż liczba ta jest niższa niż w 2011 r., wartość skonfiskowanych towarów wciąż jest wysoka i sięga niemal 1 mld euro.

Tegoroczne sprawozdanie zawiera także dane statystyczne dotyczące rodzaju, pochodzenia i sposobu transportu podrobionych produktów zatrzymanych na granicach zewnętrznych UE.

Znaczną część skonfiskowanych produktów stanowiły papierosy (31 proc.), druga w kolejności (12 proc.) była grupa towarów różnych (np. butelki, lampy, kleje, akumulatory, proszki do prania), natomiast na trzecim miejscu uplasowały się opakowania (10 proc.). W 2012 r. około 70 proc. interwencji celnych dotyczyło paczek pocztowych i przesyłek kurierskich, przy czym w 23 proc. przypadków zatrzymanie produktów w obrocie pocztowym dotyczyło lekarstw.

Algirdas Semeta, komisarz ds. podatków, unii celnej, audytu i zwalczania nadużyć finansowych, stwierdził: _ Służby celne to pierwsza linia unijnej obrony przed podróbkami, które zakłócają funkcjonowanie przedsiębiorstw przestrzegających prawa. W dzisiejszym sprawozdaniu pokazano intensywność i znaczenie prac wykonywanych w tym obszarze przez służby celne. Poprzez współpracę z partnerami międzynarodowymi, sektorem przemysłowym i państwami członkowskimi będę nadal dążył do zapewnienia jeszcze lepszej ochrony praw własności intelektualnej w Europie _.

Najwięcej podrobionych towarów w dalszym ciągu pochodzi z Chin. Istnieją jednak także inne kraje, które są głównym źródłem konkretnych kategorii produktów - z Maroka pochodzą podrabiane środki spożywcze, z Hongkongu płyty CD lub DVD oraz inne wyroby tytoniowe (głównie papierosy elektroniczne i płynne wkłady do nich), a z Bułgarii opakowania. W około 90 proc. wszystkich przypadków zatrzymania produktów dochodzi do ich zniszczenia lub skierowania sprawy do sądu w celu stwierdzenia naruszenia prawa.

W unijnej strategii Europa 2020 zapisano, że ochrona praw własności intelektualnej ma istotne znaczenie dla unijnej gospodarki i jest siłą napędową dalszego wzrostu w takich obszarach jak badania, innowacje i zatrudnienie. Skuteczne egzekwowanie praw własności intelektualnej jest również istotne z tego względu, iż niektóre podróbki (takie jak artykuły spożywcze, kosmetyki i artykuły przeznaczone dla dzieci), produkowane z pominięciem wszelkich uregulowań prawnych, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli.

Począwszy od 2000 r. Komisja publikuje roczne sprawozdania z działalności służb celnych w zakresie egzekwowania praw własności intelektualnej. Sprawozdania te, sporządzane w oparciu o dane przekazywane Komisji przez krajowe organy administracji celnej, stanowią cenny materiał ułatwiający analizę naruszeń praw własności intelektualnej w Unii prowadzoną przez organy celne i na potrzeby instytucji UE, takich jak obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej.

W czerwcu 2013 r. przyjęto nowe rozporządzenie w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej w urzędach celnych (zob. MEMO/11/332 i MEMO/13/527). Wzmacnia ono przepisy stosowane przez organy celne w celu egzekwowania praw własności intelektualnej.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/m41889.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ta;decyzja;moze;zamknac;chorwacka;granice,52,0,1328436.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ta decyzja może zamknąć Chorwacką granicę Komisja Europejska podpisanie umowy granicznej zaplanowała na środę, lecz BiH nawet nie wyznaczyła swego przedstawiciela
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/m208400.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ke;proponuje;sposoby;wzmocnienia;walki;z;przemytem;papierosow,114,0,1320818.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unia traci ponad 10 mld euro rocznie Zaproponowane przez KE działania dotyczą m.in. zaostrzenia kar za skuteczniejszego ściągania podatków i ceł przez policję oraz inne służby.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/m16257.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wroca;granice;wewnatrz;strefy;schengen,18,0,1316626.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wrócą granice wewnątrz strefy Schengen? Według najnowszego porozumienia między Parlamentem Europejskim, a rządami państw jest to możliwe.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)