Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejski nadzór bankowy. Minister komentuje na Twitterze

0
Podziel się:

Ulokowany w Europejskim Banku Centralnym (EBC) nadzór ma bezpośrednio kontrolować tylko te banki, których aktywa przekraczają 30 mld euro.

Europejski nadzór bankowy. Minister komentuje na Twitterze
(Piotr Kowalczyk/Agencja SE/East News)

Ustalenia ministrów finansów _ 27 _ w sprawie podejmowania decyzji w europejskiej agencji nadzoru bankowego (EBA) to dobry punkt wyjścia dla szczytu UE - oświadczył minister ds. europejskich Piotr Serafin, komentując osiągnięcie porozumienia o nadzorze bankowym.

Ministrowie finansów krajów UE (tzw. Rada Ecofin) porozumieli się na ranem w kwestii utworzenia centralnego europejskiego nadzoru bankowego. Nadzór ma osiągnąć pełną zdolność do działania 1 marca 2014 roku.

Ulokowany w Europejskim Banku Centralnym (EBC) nadzór ma bezpośrednio kontrolować tylko te banki, których aktywa przekraczają 30 mld euro. EBC ma jednak mieć w razie konieczności prawo do interwencji wobec wszystkich 6 tys. banków na obszarze eurolandu.

W ostatnich godzinach negocjacji punktem spornym była kwestia udziału krajów spoza strefy euro, które chcą uczestniczyć w nadzorze oraz przyszła rola istniejącej już europejskiej agencji nadzoru bankowego (EBA). Ministrowie finansów osiągnęli kompromis, przewidujący, że EBA nie będzie mogła podejmować decyzji bez poparcia ze strony krajów, które nie należą do nadzoru EBC.

_ - Ustalenia Ecofinu w sprawie podejmowania decyzji w EBA to dobry punkt wyjścia dla dzisiejszego szczytu _ - napisał na Twitterze Serafin.

EBA to unijny urząd nadzoru bankowego. W negocjacjach państwa spoza strefy euro, zwłaszcza Wielka Brytania, zabiegały o to, by uniknąć zdominowania przez kraje eurolandu, które będą je mogły przegłosować.

Wcześniej drogę do porozumienia utorowały Niemcy i Francja dzięki wspólnemu kompromisowemu stanowisku w sprawie liczby banków podlegających kontroli oraz ścisłemu oddzieleniu decyzji dotyczących polityki pieniężnej od nadzoru bankowego ulokowanego w EBC.

Porozumienie szefów resortów finansów krajów UE w sprawie nadzoru z zadowoleniem powitał szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, podkreślając niezwykłe tempo negocjacji; ministrom udało się osiągnąć porozumienie zaledwie cztery miesiące po ogłoszeniu propozycji legislacyjnej w tej sprawie przez KE. _ - To pokazuje jeszcze raz, że Unia Europejska ma polityczną wolę i zdolności, by działać szybko w przełomowych sprawach _ - napisał w oświadczeniu Barroso.

Porozumienie było tym ważniejsze, że w czwartek rozpoczyna się o godz. 17 szczyt UE, który ma się zająć dalszymi elementami tzw. unii bankowej; nadzór bankowy jest tylko pierwszym etapem. Chodzi o wspólny system likwidacji banków (harmonizacja narodowych funduszy na ratowanie banków, czego koszty ponosiłyby same banki, a nie podatnicy) oraz wspólny system gwarancji depozytów bankowych.

Czytaj więcej w Money.pl
To ostatnia sprawa, którą UE uda się skleić Ekonomista mówi, dlaczego Polska musi być gotowa na czarny scenariusz.
Unia chce stworzyć organ likwidacji banków W 2013 roku Komisja Europejska może zaproponować stworzenie wspólnego organu uporządkowanej likwidacji banków dla krajów uczestniczących w przyszłym unijnym nadzorze bankowym.
"Sytuacja gospodarcza UE nie jest stabilna" Według ministra ds. europejskich Piotra Serafina Polska podczas Rady Europejskiej 13-14 grudnia będzie chciała szybkiego powrotu do rozmów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)