Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejski nadzór bankowy niezgodny z prawem?

0
Podziel się:

Opinia prawników pogrąża plany Brukseli dotyczące EBC i strefy euro.

Europejski nadzór bankowy niezgodny z prawem?
(Rex Roof/CC/Flickr)

Różne traktowanie na forum Europejskiego Nadzoru Bankowego (EBA) krajów spoza strefy euro i reprezentującego przyszły nadzór bankowy Eurolandu EBC jest nie do usprawiedliwienia - wynika z opinii służb prawnych Rady UE o propozycjach KE, do której dotarła PAP.

Chodzi o wrześniową propozycję Komisji Europejskiej zmian w rozporządzeniu o EBA, którą KE zaprezentowała wraz z propozycją utworzenia wspólnego nadzoru bankowego w strefie euro, otwartego na kraje spoza euro. EBA zrzesza nadzorców bankowych z 27 krajów UE i na jej forum rozstrzygane są spory np. między nadzorami krajów, z których pochodzą banki-matki, a nadzorami ich banków-córek, które w Polsce stanowią około 67 proc. sektora bankowego.

Z opinii służb prawnych Rady UE wynika, że _ nie do usprawiedliwienia _ jest - wynikająca z propozycji Komisji Europejskiej - różnica w traktowaniu krajów spoza euro oraz reprezentującego wspólny nadzór EBC w mediacjach na forum EBA. _ Kompetentne władze krajów spoza strefy euro będą związane decyzjami EBA (w zakresie mediacji), podczas gdy EBC nie będzie związany decyzjami EBA, będzie miał jedynie obowiązek "dostosuj się, albo uzasadnij, czemu się nie dostosujesz" (z ang. comply or explain) _ - czytamy w dokumencie.

Oznaczałoby to, że kraje spoza strefy euro musiałyby dostosować się do decyzji EBA w zakresie mediacji z EBC, podczas gdy EBC nie musiałby się do nich bezwzględnie stosować.

Wcześniej _ Financial Times _ powołując się na tę samą opinię podał, że plan utworzenia wspólnego nadzoru bankowego w strefie euro jest niezgodny z prawem. Plan utworzenia nadzoru wykracza poza dopuszczalne prawem możliwości zmian w zasadach zarządzania w Europejskim Banku Centralnym (EBC) - wyciągnął wniosek _ FT _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/228/m245988.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nadzor;bankowy;na;szczycie;mozliwa;decyzja;o;opoznieniu,152,0,1179544.html) *Nadzór bankowy w nowym roku. "To nierealne" * Europejski nadzór nad 6 tysiącami banków ma być omawiany na szczycie jako pierwszy element zacieśniania Eurolandu. Według tej opinii, do której również dotarła PAP, kraje spoza euro mogą mieć prawo głosu przy planowaniu, a nie przy podejmowaniu decyzji wspólnego nadzoru w EBC.

Zgodnie z wrześniową propozycją Komisji Europejskiej nowy nadzór bankowy nad sześcioma tysiącami banków w strefie euro ma się znaleźć właśnie w gestii EBC.

_ Służby prawne doszły do wniosku, że bez zmiany traktatów UE niemożliwe będzie przydzielenie radzie wspólnego nadzoru w EBC jakichkolwiek formalnych uprawnień do podejmowania decyzji _ - pisze brytyjski dziennik.

Poza tym kraje spoza strefy euro, które zechcą przystąpić do wspólnego nadzoru, z prawnego punktu widzenia nie będą też mogły głosować nad jakimikolwiek decyzjami EBC, a to kluczowy postulat Szwecji i Polski.

_ FT _ przyznaje, że duże rozbieżności w opiniach prawnych różnych instytucji UE są zjawiskiem powszechnym. W tym przypadku dyplomaci wskazują jednak, że rozbieżne interpretacje mogą skomplikować wysiłki na rzecz rozwiania wielkich obaw niektórych krajów co do wspólnego nadzoru.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/2/m95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nadzor;bankowy;ue;powstanie;pozniej;przez;niemcy,182,0,1180086.html) *Niemcy wyhamują całą Unię? Zwlekają z kluczową reformą * Coraz bardziej wątpliwe jest, że nowy mechanizm zacznie funkcjonować na początku 2013 roku. Unia bankowa i jej pierwszy element, czyli wspólny nadzór bankowy, będą głównymi tematami szczytu UE w Brukseli dzisiaj i jutro.

Gazeta dodaje, że pochodząca z Rady UE opinia może powiększyć obawy Niemiec o niezależność polityki monetarnej EBC, gdy obejmie ona wspólny nadzór. Ponadto może być dodatkowym argumentem, by nie spieszyć się z jego wdrażaniem, co już teraz postuluje Berlin.

_ Financial Times _ przytacza jednak możliwy pomysł na obejście problemu podejmowania decyzji przez nowy nadzór w EBC. _ Może być ustanowiona rada, która będzie przygotowywać projekty decyzji nadzoru, ale tylko jeśli ostatnie słowo będzie należeć do Rady Prezesów EBC, w której zasiadają kraje euro. To pozwoliłoby krajom spoza euro mieć pełne prawo głosu przynajmniej na etapie projektowania opinii dla zarządu EBC _ - czytamy.

Gazeta dodaje, że taka struktura mogłaby być dodatkowo wzmocniona, gdyby EBC dobrowolnie delegował zadania. Jednak urzędnicy, z którymi rozmawiał _ FT _ ocenili, że kraje spoza euro mogą nie być _ pod wrażeniem _ perspektywy prawa głosu w radzie, która nie może podejmować decyzji.

W ekspertyzie poruszono też problem wdrażania decyzji wspólnego nadzoru. Cytując analityków, _ FT _ zadaje pytanie o to, czy EBC będzie miał władzę _ ostatecznego decydenta _ wobec siedemnastu różnych krajowych systemów nadzorczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Szwecji ostro o propozycji Unii - _ Dla mojego kraju ważne jest to, by szwedzcy podatnicy albo szwedzkie banki nie płaciły za straty w systemach bankowych innych krajów _ - powiedział premier Szwecji.
Rostowski odrzuca nadzór bankowy Unii Obecna propozycja KE ws. wspólnego nadzoru bankowego nie jest korzystna dla krajów spoza euro.
Nadzór bankowy? Merkel sprowadza na ziemię - _ To nie pomoże nam zyskać tego, czego tak bardzo potrzebujemy, czyli wiarygodności. Świat już wystarczająco krytycznie patrzy na nasze starania _ - powiedziała kanclerz Niemiec.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)