Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Europejskie banki zapłacą nowy podatek?

0
Podziel się

Komisja Europejska chce, żeby rządy nie płaciły za ratowanie banków. Dlatego mają powstać nowe fundusze.

Europejskie banki zapłacą nowy podatek?
(PAP/EPA)
bEhAxDcl

By rządy nie musiały już, jak działo się to podczas kryzysu, sięgać do kieszeni podatników w celu ratowania banków, Komisja Europejska zaproponowała, aby one same złożyły się na krajowe fundusze antykryzysowe. Pomysł przedstawił unijny komisarz *do spraw rynku wewnętrznego i usług finansowych *Michel Barnier (na zdjęciu). KE nie precyzuje jeszcze formy tego podatku bankowego.

Takie narodowe fundusze, połączone w europejską sieć, miałyby służyć wsparciu banków, ale nie bezpośredniemu ratowaniu ich przed upadłością. Chodziłoby na przykład o przejęcie _ złych _ aktywów, bynie obciążały bilansów banków, zapewnienie pomocy prawnej albo administracyjnej w przypadku niewypłacalności, czy też dofinansowanie restrukturyzacji.

Jesienią ma być przedstawiona szczegółowa analiza i propozycje legislacyjne, nad którymi będą debatować kraje członkowskie i Parlament Europejski.
Na poziomie UE mają obowiązywać wspólne zasady reagowania kryzysowego, by zapewnić stabilność systemu finansowego. W dalszej przyszłości - nie wyklucza KE - mógłby powstać wspólny fundusz bankowy dla całej UE.

bEhAxDcn

Ideą unijnego komisarza do spraw rynku wewnętrznego i usług finansowych Michela Barniera jest, by te same instytucje finansowe ponosiły odpowiedzialność za nieodpowiedzialne operacje. Dlatego mają zawczasu odłożyć pieniądze na uniknięcie tarapatów, albo przeprowadzenie upadłości w sposób najlepiej zabezpieczający interesy osób, które mają w nich swoje oszczędności.

KE jest przekonana, że system powinien być tak skonstruowany, żeby nawet największa instytucja finansowa mogła upaść na skutek niewypłacalności - ale w sposób kontrolowany i niezagrażający stabilności całego systemu finansowego.

_ - Jest nie do zaakceptowania, by podatnicy dalej ponosili ciężar ratowania sektora bankowego. Musimy wdrożyć system, który zagwarantuje, że sektor finansowy weźmie na siebie koszty kryzysów bankowych. Trzeba zwrócić się do banków, by zasiliły fundusz w celu zarządzania upadłością, co pozwoli zapobiec rozprzestrzenieniu się złej sytuacji na inne banki. Europa musi odgrywać napędową rolę w wypracowaniu wspólnego podejścia i stworzeniu modelu współpracy, który będzie mógł być rozpowszechniony na poziomie światowym _ - powiedział Barnier. Podkreślał, że chodzi o bankowy fundusz prewencyjny, a nie ratunkowy.

bEhAxDct

KE obliczyła, że aby fundusze mogły działać skutecznie, powinny stopniowo osiągnąć łącznie 2-4 proc. unijnego PKB. KE na razie nie proponuje konkretnie, co i w jakim stopniu opodatkować: aktywa, zyski, obroty, czy może transakcje.

Banki same wcześniej pogodziły się z koniecznością nowego opodatkowania, licząc, że przy okazji zarobią na zarządzaniu funduszami.

Analogiczne do propozycji KE prewencyjne fundusze w sektorze bankowym wprowadzono już w niektórych krajach, m.in. w Szwecji (do 2025 r. ma wynieść 2,5 proc. PKB) i Niemczech (do miliarda euro rocznie). - _ Szwedzki przykład był dla nas bardzo użyteczny _ - powiedział Barnier.

Prewencyjny fundusz bankowy:

bEhAxDcu
bEhAxDcO
banki
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)