Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eurostat podał dane o bezrobociu i inflacji

0
Podziel się:

Najwięcej bezrobotnych jest w Hiszpanii, najmniej w Austrii. Zobacz, jak na tle innych wypada Polska.

Eurostat podał dane o bezrobociu i inflacji
(PAP/EPA)

Stopa bezrobocia w strefie euro w lipcu tego roku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 11,3 proc. wobec 11,3 proc. w czerwcu, po korekcie - poinformował Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej**. **Podano też dane o inflacji w strefie euro. W sierpniu tego roku wyniosła 2,6 proc.

To najwyższy poziom od 1995 r., gdy wprowadzono publikację danych. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 11,3 proc. wobec 11,2 proc. w czerwcu, przed korektą.

Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 10,4 proc. wobec 10,4 proc. poprzednio. Najwyższa była w Hiszpanii: 25,1 proc., najniższa w Austrii: 4,5 proc.

_ - Krytyczna sytuacja, jeśli chodzi o bezrobocie, dowodzi, że trzeba stawić czoła przyczynom obecnego kryzysu gospodarczego, nadając priorytet tworzeniu nowych miejsc pracy _ - skomentował dane unijny komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Dodał, że nie ma w tej sprawie _ szybkich recept _, ale kraje UE powinny wdrażać działania dynamizujące rynek pracy zaproponowane w kwietniu przez KE w ramach Pakietu na rzecz zatrudnienia.

Andor wyraził szczególne zaniepokojenie bezrobociem młodych, które _ podważa poczucie własnej wartości i potencjał młodych ludzi _.

Według danych Eurostatu bezrobocie wśród młodych poniżej 25. roku życia wyniosło średnio w lipcu 22,6 proc. w strefie euro i 22,5 proc. w UE. W Polsce - według Eurostatu - 25,4 proc. młodych pozostawało bez pracy.

_ - Instytucje UE, rządy, biznes i partnerzy społeczni na wszystkich szczeblach muszą zrobić wszystko, by uniknąć straconego pokolenia, co byłoby ekonomiczną i społeczną tragedią _ - zaznaczył komisarz.

Dodał, że wsparciu młodych służą środki UE z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Poinformował, że ostatnio kraje UE przekierowały 3 mld euro w ramach EFS na wsparcie młodych w ramach unijnej inicjatywy _ Szanse dla młodzieży _.

Według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce w lipcu wyniosła 12,3 proc. wobec 12,4 proc. w czerwcu.

Inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu tego roku 2,6 proc. w ujęciu rocznym - podał w komunikacie Eurostat, we wstępnym wyliczeniu. Analitycy oceniali, że inflacja wyniesie 2,5 proc. w ujęciu rocznym.W lipcu ceny konsumpcyjne wzrosły w ujęciu rocznym o 2,4 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Podali inflację i bezrobocie w strefie euro Stopa bezrobocia w strefie euro w czerwcu tego roku osiągnęła najwyższy poziom od 1995 roku.
Kryzys uderzył. Pokazali gdzie najmocniej Według _ The Economist _, światowa gospodarka rozwija się coraz wolniej. Najgorzej jest w....
Gospodarka już hamuje. Ekonomiści mówią o recesji Najnowsze dane o kondycji polskiej gospodarki negatywnie zaskoczyły analityków. Zapytaliśmy ekonomistów, co czeka nas w tym i przyszłym roku.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)