Helsinki zablokują uruchomienie funduszu ratunkowego strefy euro EMS, który przewiduje wykupywanie obligacji rządowych na wolnym rynku - poinformował rząd Finlandii. Również Holandia zasygnalizowała sprzeciw wobec idei skupowania obligacji.
Aktualizacja: 15.52
Jak zauważa agencja Reutera, oznacza to niejasną przyszłość dla uzgodnień z zeszłotygodniowego szczytu eurolandu w Brukseli, zakładających wzmocnienie unii walutowej i obniżenie kosztów obsługi długu Hiszpanii i Włoch.
Mechanizm wykupywania obligacji przez EMS na wolnym rynku wymagałby jednomyślnej zgody 17 krajów strefy euro, co wydaje się mało prawdopodobne, ponieważ sprzeciwiają się Finlandia i Holandia - oświadczył fiński rząd w raporcie dla komisji parlamentarnej. - _ Z powodu interwencji Finlandii i między innymi Holandii możliwość dokonywania operacji przez EMS na rynkach wtórnych została zablokowana _ - napisano w raporcie. Wysoki przedstawiciel rządu w Helsinkach sprecyzował, że _ Finlandia uważa, iż to nieefektywny sposób stabilizacji rynków _.
Także dzisiaj holenderskie ministerstwo finansów poinformowało, że rząd nie popiera takiego rozwiązania, ale nie zapowiedziało wprost, że Holandia zablokuje plan. Przekazało jedynie, że każdorazowy zakup przez Europejski Mechanizm Stabilizacyjny będzie oceniany indywidualnie.
Tymczasem rzecznik KE ds. walutowych Simon O'Connor poinformował, że proces decyzycyjny w obecnym funduszu ratunkowym EFSF wymaga jednomyślności w podejmowaniu tego typu decyzcji, ale jeśli chodzi o Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS), który wejdzie w życie po ratyfikowaniu traktatu o EMS przez kraje euro, to w _ nagłych _ przypadkach wystarczy decyzja krajów _ reprezentujących 85 proc. kapitału _ funduszu EMS.
_ - Na tym etapie żadna decyzja nie zapadła, niezależnie, czy mówimy o rynku pierwotnym (obligacji), czy wtórnym _ - oświadczył O'Connor. Dodał, że dopiero spotkanie grupy euro 9 lipca da możliwość przedyskutowania decyzji podjętych na czwartkowo-piątkowym szczycie UE.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Dług sprzedaje się dobrze. Wierzą, że oddamy Ministerstwo Finansów po czerwcu sfinansowało około 80 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa. | |
Obligacje spadają. Pożyczka im nie pomogła? Informacja o pomocy Unii Europejskiej w uzdrawianiu hiszpańskiego systemu bankowego nie uspokoiła rynków finansowych. | |
Rostowski przywołuje Balcerowicza do porządku. Skłamał? _ Nie wiem, jaki jest powód podania tych nieprawdziwych informacji. _ |