Notowania

kryzys w grecji
17.05.2012 20:11

Fitch obniża rating Grecji. Może być gorzej?

Rating spadł z B minus do CCC, a MFW zawiesiło kontakty z Grecją. - Czekamy na nowy rząd - tłumaczą urzędnicy Funduszu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rating spadł z B minus do CCC. Agencja uzasadniła swoją decyzję obawami przed wykluczeniem Grecji ze strefy euro w związku z wysokimi notowaniami greckich partii antyreformatorskich. * *Ponadto MFW zawiesza kontakty z Atenami do czasu rozpisania nowych wyborów.

[aktualizacja 21:38]

W oficjalnym komunikacie Fitch informuje, że obniżenie noty Grecji o jeden stopień jest następstwem _ podwyższonego ryzyka _, że kraj zostanie zmuszony do wyjścia z unii walutowej.

Agencja dodaje, że spadek ratingu ma też związek z wynikami wyborów, które odbyły się w Grecji 6 maja. Partie przeciwne polityce oszczędności narzucanej przez kredytodawców kraju wypadły w nich lepiej niż ugrupowania proreformatorskie.

Fitch wziął pod uwagę także kryzys polityczny po wyborach, niezdolność do utworzenia rządu koalicyjnego i rozpisanie nowego głosowania na 17 czerwca.

11 maja Fitch poinformował, że jeśli Grecja opuści strefę euro na skutek kryzysu politycznego po wyborach lub z powodu niemożności ustabilizowania sytuacji gospodarczej, wpłynie to na rating długów publicznych w całej unii walutowej.

Agencja ostrzegła wówczas, że umieści ratingi wszystkich krajów euro na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Krajom, które mają obecnie perspektywę negatywną, grozi najszybsze obniżenie ratingów. Według komunikatu Fitcha z 11 maja są to: Francja, Włochy, Hiszpania, Cypr, Irlandia, Portugalia, Słowenia i Belgia.

MFW zawiesza kontakty z rządem tymczasowym

Ponadto Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że zawiesza kontakty z Atenami do czasu rozpisania nowych wyborów parlamentarnych. Szef KE powiedział podczas wystąpienia w ONZ, że jest pewien, iż strefa euro poradzi sobie z kryzysem, ale pominął kwestię Grecji.

MFW ogłosił, że nie będzie współpracował z greckim rządem tymczasowym. - _ Czekamy z zainteresowaniem na nawiązanie kontaktów z przyszłym rządem, gdy tylko zostanie on utworzony po wyborach _ - powiedział dziennikarzom rzecznik MFW David Hawley.

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso występując przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ wyraził _ całkowitą pewność _, że 17 krajów strefy euro _ zrobi wszystko, co konieczne _, by pokonać kryzys finansowy.

Jednak choć wstępny tekst expose Barroso, który udostępniono dziennikarzom, zawierał zapewnienia, że UE chce, by Grecja pozostała w unii walutowej, podczas wystąpienia szef KE pominął te uwagi.

Agencja AP zwraca uwagę, że Barroso w ogóle nie odniósł się na forum Zgromadzenia do problemów Grecji, podkreślał natomiast z naciskiem, że _ zdecydowana odpowiedź _ UE na kryzys poprawia sytuację w sektorze bankowym i wzmacnia _ zapory ogniowe _ chroniące przed rozprzestrzenianiem się _ infekcji _ w obrębie Unii.

Dodał jedynie, że lekcją, jaką należy wyciągnąć z kryzysu, jest to, że _ wszystkie kraje są współzależne _. _ Żaden kraj nie może prosperować na ruinach gospodarek swoich partnerów _ - powiedział Barroso. - _ W dzisiejszym świecie żaden kraj nie jest wyspą _.

Polityczny impas w Grecji

Po przedterminowych wyborach parlamentarnych 6 maja Grecja znalazła się w politycznym impasie, gdyż dwie partie dominujące dotąd na scenie politycznej - konserwatywna Nowa Demokracja i socjalistyczny PASOK - utraciły zdolność do stworzenia większościowej koalicji, która kontynuowałaby uzgodniony z zagranicznymi kredytodawcami program sanacji finansów publicznych.

Sytuacją zaniepokojone są nawet kraje spoza Europy - pisze AP - a ich przywódcy oczekują zapewnień, że UE będzie w stanie opanować ewentualną lawinę problemów, która może przejść przez strefę euro po załamaniach w greckim sektorze bankowym. Obawiają się oni, że panika ogarnie Portugalię, Hiszpanię i następne zadłużone kraje Europy.

Jak podliczył _ Financial Times _ klienci greckich banków w poniedziałek i wtorek wycofali z nich lokaty warte ponad 1,2 mld euro.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ostrzegł podczas spotkania w Manchesterze z szefami brytyjskich przedsiębiorstw, że strefa euro musi się ocknąć, bo w przeciwnym wypadku _ czeka ją rozpad _. Cameron dodał, że unia walutowa musi mieć _ efektywną zaporę ogniową _. Premier odniósł się w sposób zawoalowany do ryzyka przeniesienia się _ zarazy _ z Grecji na inne kraje.

Były grecki premier Lukas Papademos powiedział, że niewywiązanie się państwa ze zobowiązań wobec zagranicznych partnerów i pożyczkodawców - czyli UE i MFW - grozi _ katastrofą _ - podaje AFP, przypominając zarazem, że przywódcy europejscy ostrzegli w ostatnich dniach Ateny, że kraj nie otrzyma następnej transzy funduszy pomocowych, jeśli nie będzie respektował ustaleń dotyczących reform gospodarczych.

Czytaj więcej o sytuacji w Grecji
Rating Grecji znów w dół. Gorzej już być nie może Nawet redukcja długów nie wyeliminuje ryzyka niewypłacalności Grecji.
Moody's obniża ratingi ośmiu banków Zdegradowane banki mają w portfelach greckie obligacje skarbowe.
Wyjście Grecji ze strefy euro grozi katastrofą Paraliż polityczny w Grecji i niepewny wynik czerwcowych wyborów w tym kraju mogą mieć katastrofalne skutki dla strefy euro. Silniejsze instytucje UE i szybsze podejmowanie decyzji to jedyny sposób na wyjście z kryzysu.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz