Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Francja ciągle w kryzysie gospodarczym

Francja ciągle w kryzysie gospodarczym

Fot. PAP/EPA

W pierwszym kwartale bieżącego roku francuski PKB zwiększył się zaledwie o 0,1 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku - wynika z opublikowanych w czwartek najnowszych danych Państwowego Instytutu Statystycznego (INSEE).

Na zdjęciu prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

W całym ubiegłym roku PKB Francji spadł o 2,5 proc.

Według dziennika ekonomicznego La Tribune, Francja miała w pierwszych trzech miesiącach obecnego roku słabszy wzrost gospodarczy niż cała strefa euro w tym samym czasie - 0,2 proc.

Ekonomiści twierdzą, że na stagnację gospodarki wpływa przede wszystkim niska konsumpcja i brak inwestycji przedsiębiorstw.

Jak uważa cytowany przez dziennik Liberation Xavier Timbeau, ekspert ośrodka analiz koniunktury gospodarczej (OFCE), nowe dane nie są oznaką wyjścia z kryzysu, ale raczej wejścia w kryzys. Według niego, tym razem nie odbywa się to w sposób brutalny, jak w przypadku światowego kryzysu finansowego, ale w następstwie długiego i zgubnego procesu.

Zdaniem Timbeau, trudno będzie wyjść trwale z recesji bez uruchomienia nowych wydatków państwowych na program pobudzenia gospodarczego.

Nowym inwestycjom z budżetu w najbliższych latach sprzeciwia się jednak francuski rząd. Ogłosił on w ubiegłym tygodniu zamrożenie wydatków budżetowych na obecnym poziomie przez kolejne trzy lata, aby radykalnie zmniejszyć deficyt.

Ma to pozwolić na dostosowanie się do 2013 roku do wymagań Unii Europejskiej, która chce, aby deficyt budżetowy państw UE nie przekraczał 3 proc. PKB.

gospodarka, francja, kryzys
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ora et
77.114.10.* 2010-05-14 18:00
Aj waj, tam tak źle by można było pleść androny, że tu tak dobrze. Zanim oni zaczną głodować to tu już nawet kulczyk z nędzy zdechnie. Ich PKB spadło o 2,5 czyli mniej więcej tyle ile wynosi 100% naszego PKB. Od 2 lat czylo od czasu jak kałmucja powróciła mamy same sukcesy i w kiełbasie z pewnością przegoniliśmy francję
o-lo
109.243.188.* 2010-05-13 15:55
a kto tam miałby inwestować, chyba producent turbanów. Przecież tam nie ma kto pracowac - kolorowym sie nie chce bo mają socjal a białych coraz mniej;/
Ding-dong
217.153.15.* 2010-05-13 15:42
Za mało wpompowali kasy na walkę z kryzysem. Trzeba więcej, dużo więcej, jeszcze więcej, ciągle więcej....