Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"FT": czas gazu łupkowego w Europie nadejdzie, ale jeszcze nie teraz

0
Podziel się:

Nie należy jednak liczyć, że będzie to cudowne lekarstwo na zależność regionu od importu z Rosji - pisze Financial Times.

"FT": czas gazu łupkowego w Europie nadejdzie, ale jeszcze nie teraz
(Skraba/REPORTER)

Niekonwencjonalne źródła gazu przekształcą w przyszłości rynek energetyczny centralnej i wschodniej Europy, choć nie należy liczyć, że będzie to _ cudowne lekarstwo _ na zależność regionu od importu z Rosji - pisze _ Financial Times _.

Gazeta przypomina, że w niektórych krajach złoża okazały się mniejsze, niż szacowano, a warunki geologiczne trudniejsze. Poza tym motywowane względami ekologicznymi moratoria na stosowanie metody szczelinowania hydraulicznego ostudziły oczekiwania w Europie, w tym w krajach Europy Środkowo-Wschodniej - zauważa dziennik.

Odnotowuje, że Państwowy Instytut Geologiczny w marcu ocenił, że polskie zasoby mieszczą się w przedziale 346-768 miliardów metrów sześciennych, co odpowiada jednej dziesiątej szacunków amerykańskiej agencji energetycznej z kwietnia 2011 roku.

Optymizm Polski w tej sprawie został dodatkowo nadszarpnięty przez wycofanie się w czerwcu amerykańskiego koncernu ExxonMobil z poszukiwania gazu łupkowego, który ocenił, że wydobycie nie byłoby opłacalne - pisze _ FT _.

Wspólnotowe Centrum Badawcze, w skład którego wchodzi siedem instytutów naukowych z pięciu krajów UE, we wrześniowym raporcie podkreślało, że szczelinowanie hydrauliczne _ nie sprawi, że Europa stanie się samowystarczalna w kwestii gazu ziemnego _, na co nadzieje jeszcze niedawno były żywe. Najbardziej optymistyczny scenariusz przewiduje, że gaz łupkowy będzie stopniowo zastępował malejące wydobycie gazu konwencjonalnego, ale Europa mimo to będzie nadal musiała pokrywać z importu ok. 60 proc. swego zapotrzebowania.

_ Financial Times _ podkreśla, że mimo to Polska, tak jak Ukraina, naciska na badanie możliwości wydobycia gazu łupkowego. _ W obu tych krajach silna potrzeba zmniejszenia zależności od drogiego importu rosyjskiego gazu pomogła przezwyciężyć obawy o środowisko _ - zauważa.

Moratoria na wydobycie gazu łupkowego nałożyła w 2011 roku Francja, a potem niemiecki land Nadrenia Północna-Westfalia, gdzie miały się znajdować najbardziej obiecujące złoża, oraz Bułgaria.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. polskim spółkom PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąsiad Polski też zyska na gazie łupkowym? Podpisano już porozumienie w sprawie badań geologicznych w ośmiu miejscach - poinformował niezależny białoruski tygodnik.
Minister przyznał, że mamy problem z gazem Minister przyznał, że prace nad nową ustawa, regulującą kwestie wydobywania węglowodorów okazały się niesłychanie trudne.
Tyle wydadzą na szukanie gazu łupkowego Nie tylko KGHM, Tauron, PGE i Enea, lecz także Azoty Tarnów i PKN Orlen będą współpracować z PGNiG przy poszukiwaniach tego surowca.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)