Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusze hedgingowe pod kontrolą Unii

0
Podziel się:

Ministrowie finansów UE wprowadzą regulacje mimo sprzeciwu Wielkiej Brytanii.

Fundusze hedgingowe pod kontrolą Unii
(PAP/EPA)

Mimo sprzeciwu nowego konserwatywnego rządu Wielkiej Brytanii, ministrowie finansów krajów UE mają dziś uzgodnić regulację funduszy spekulacyjnych typu hedge funds. Hiszpańska prezydencja przy poparciu KE jest zdeterminowana, by projekt przeszedł.

_ - Jestem za sprawiedliwą regulacją _ - zadeklarował unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług finansowych Michel Barnier (na zdjęciu), pytany o obawy Wielkiej Brytanii przed zbytnią ingerencją w działalność londyńskiego City, skąd zarządzanych jest 70 proc. europejskich tzw. alternatywnych funduszy inwestycyjnych.

W minionym tygodniu hiszpańska minister finansów Elena Sagado postawiła sprawę jasno w dzienniku _ Financial Times _: _ projekt dyrektywy dysponuje wystarczającą większością kwalifikowaną i naszym zamiarem jest jego przyjęcie _ - powiedziała.

Perspektywę przegłosowania Wielkiej Brytanii komentatorzy odebrali jako zapowiedź pierwszego starcia nowo wybranego konserwatywnego premiera Davida Camerona z partnerami w UE. Obserwatorzy wskazują, że o ile socjalistyczny rząd w Madrycie zgodził się w marcu na prośbę laburzystowskiego rządu Gordona Browna na przesunięcie dyskusji o kontrowersyjnej dyrektywie, o tyle nie chce już robić takich gestów wobec konserwatystów.

Brytyjczycy chcą chronić potencjał i atrakcyjność City jako centrum światowych finansów. Dla KE dyrektywa dotycząca firm zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (ZAFI) jest kluczowym elementem unijnej architektury nadzorczej, stanowiącej odpowiedź na kryzys finansowy.

Zakłada ona więcej przejrzystości i uregulowanie działania funduszy hedgingowych, venture capital i private equity, nieruchomościowych czy towarowych. Są to w większości fundusze zamknięte, przeznaczone dla wąskiego grona inwestorów instytucjonalnych. Dotychczas nie podlegały regulacji, w przeciwieństwie do funduszy otwartych (tzw. UCITS).

Szacuje się, że *ZAFI *zarządzają obecnie aktywami o wartości około dwóch bilionów euro.
W zamian dyrektywa wprowadza paszport, o który walczą inwestorzy i zarządzający funduszami. To system, dzięki któremu spełnienie wymogów regulacyjnych w jednym kraju UE, da prawo prowadzenia działalności w pozostałych krajach. Analogiczna zasada jednolitego paszportu europejskiego funkcjonuje dla banków, firm ubezpieczeniowych i funduszy inwestycyjnych otwartych.

Kwestią sporną jest dopuszczenie do oferowania w UE produktów zagranicznych funduszy i kontrola nad nimi. Z tego zresztą powodu, amerykański sekretarz skarbu Tim Geithner w liście do Barniera, wyrażał zaniepokojenie _ różnymi propozycjami, które mogłyby być dyskryminacyjne wobec firm z USA i zakazać im dostępu do rynku UE, z którego korzystają obecnie _.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)