Notowania

Przejdź na
gaz łupkowy w polsce
20.09.2013 09:49

Gaz łupkowy pod lupą Brukseli. Ograniczą?

Komisja Europejska ma kilka możliwości działania, może albo zaproponować nowe regulacje dotyczące wydobycia gazu łupkowego, albo zaproponować zmiany w obecnych przepisach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Gaz łupkowy, z którym Polska wiąże duże nadzieje, pod lupą Komisji Europejskiej. Bruksela pracuje nad przepisami dotyczącymi jego wydobycia. Wcale nie muszą one być rygorystyczne - mówią nieoficjalnie dyplomaci.

Wszystko zależy od dyskusji w gronie dyrekcji generalnych i komisarzy. Wiadomo, że dyrekcja generalna do spraw środowiska wysłała pierwszy dokument do konsultacji, w którym sugeruje, że potrzebne są osobne przepisy dotyczące gazu łupkowego.

_ - Polska jest innego zdania - _ tak skomentował w Brukseli rozpoczęte prace nad przepisami minister środowiska Marcin Korolec. - _ Mamy bardzo dobą regulację jeśli chodzi o sprawy środowiskowe i nie ma żadnej potrzeby, żeby jakieś dedykowane sprawom łupków regulacje były na nowo przyjmowane - _podkreślił polski minister.

Komisja Europejska ma kilka możliwości działania, może albo zaproponować nowe regulacje dotyczące wydobycia gazu łupkowego, albo zaproponować zmiany w obecnych przepisach, albo tylko opublikować wytyczne do istniejących regulacji.

Europoseł Bogusław Sonik podkreśla, że komisarz do spraw środowiska nie jest jedynym, który będzie decydował. _ - Na pewno komisarz do spraw energii i przemysłu będą mieli swoje zdania _ - dodał. Ci komisarze będą zapewne przychylni gazowi łupkowemu, bo już wcześniej wskazywali na korzyści dla konkurencyjności unijnej gospodarki i dla bilansu energetycznego Wspólnoty.

Polska jednak obawia się, że dyskusja łupkowa ma bardziej charakter polityczny niż merytoryczny, a im bliżej do wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju przyszłego roku, tym debata staje się bardziej ożywiona.

Jaki będzie kształt przepisów zaproponowany przez Komisję, dowiemy się na przełomie listopada i grudnia.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/m111956.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/komisja;europejska;wypowiada;wojne;dopalaczom,121,0,1384057.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bruksela wypowiada wojnę dopalaczom Nowe substancje psychoaktywne stanowią coraz większy problem, w latach 2009-2012 ich liczba w Unii potroiła się.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/m208396.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;zakaze;wydobycia;gazu;lupkowego,7,0,1300743.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bruksela zakaże wydobycia gazu łupkowego? Jedna z analiz wykonana na zlecenie KE mówi o tym, że wydobycie gazu z łupków wiąże się z większym ryzykiem dla środowiska niż w przypadku gazu konwencjonalnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/m245543.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;z;polskich;lupkow;nieoplacalny,82,0,1378386.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gaz z polskich łupków nieopłacalny? 1000 m3 polskiego gazu łupkowego będzie kosztować nawet 350 dolarów - wynika z szacunków ekspertów.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, gaz łupkowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz