Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy sposobem nacisku na Gazprom

0
Podziel się:

Gazprom jest jedynym dostawcą gazu na Litwę. Wilno chciałoby złamać ten monopol, mający korzenie jeszcze w czasach radzieckich

Gaz łupkowy sposobem nacisku na Gazprom
(http://www.gaz-system.pl)

Gaz łupkowy mógłby pomóc krajom UE w rozmowach z rosyjskim Gazpromem na temat uzyskania niższych cen na kupowany od niego gaz - powiedział w piątek w Wilnie komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Ocenił, że ceny rosyjskiego gazu dla Litwy są zbyt wysokie.

_ Jestem pewien, że gaz łupkowy to dobry instrument w naszych negocjacjach z Gazpromem i Rosją _ - oświadczył Oettinger. Mówiąc o cenach gazu sprzedawanego przez Gazprom Litwie, ocenił jako _ nie do zaakceptowania _, by były one _ o 20, 30, 40 procent wyższe _ niż gazu sprzedawanego np. Niemcom. _ Powinniśmy docelowo osiągnąć tę samą cenę (na obszarze) od Lizbony do Wilna, od Londynu do Aten _ - dodał komisarz.

Litwa ocenia swoje zasoby gazu łupkowego na 30-50 mld metrów sześciennych. Rząd w Wilnie planuje podpisanie porozumienia z amerykańskim koncernem Chevron, zainteresowanym eksploracją złóż. Jednak ewentualna eksploatacja tych zasobów napotyka obawy o skutki tzw. szczelinowania hydraulicznego - metody wydobywczej ocenianej przez niektórych jako szkodliwa dla ludzi i środowiska naturalnego. Parlament Litwy ma zamiar przyjąć nowe przepisy zaostrzające wymogi ochrony środowiska związane z wydobyciem gazu łupkowego.

Gazprom jest jedynym dostawcą gazu na Litwę. Wilno chciałoby złamać ten monopol, mający korzenie jeszcze w czasach radzieckich. Drogą do tego celu miałaby być m.in. budowa terminalu LNG, połączenia gazowego z Polską, a także elektrowni atomowej.

Siłownia miałaby powstać w miejscowości Wisaginia (Visaginas) na północy kraju, w miejscu zamkniętej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. Inwestorem strategicznym projektu ma być japoński koncern Hitachi, a partnerami strategicznymi - spółki energetyczne z Łotwy i Estonii.

Podczas wizyty w Wilnie Oettinger zaapelował do Litwy o tworzenie wspólnego rynku energii elektrycznej z Łotwą, Estonią i Polską. Ocenił też, że Litwa jest za mała, by sama mogła udźwignąć projekt budowy elektrowni atomowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Odszkodowania nie ma. Nawet jeśli się należy Żądanie od firmy energetycznej czy gazowniczej odszkodowania za przebiegające pod działką instalacje musi być należycie udowodnione.
Wielkie firmy wycofują się z Polski Do tej pory najbardziej zaangażowane w Polsce w poszukiwanie łupków są narodowe koncerny, czyli PGNIG i Orlen.
Eksperci ostrzegają. To szkodzi gospodarce W Stanach Zjednoczonych są obawy, że eksport taniego gazu podwyższy ceny tego surowca dla odbiorców w kraju.
Ukraina hubem gazowym Unii? Bruksela... _ Wszyscy uczestnicy europejskiego rynku gazu powinni mieć taki sam dostęp do ukraińskiej sieci przesyłowej _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)