Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w UE. Komisja zbada skargi

0
Podziel się:

Nie eksploatacja gazu jest niebezpieczna dla środowiska, ale ewentualne błędy technologiczne lub wykonawcze.

Gaz łupkowy w UE. Komisja zbada skargi
(Paweł Skraba/Reporter)

Gaz łupkowy będzie dziś i jutro tematem dominującym w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Zwolennicy i przeciwnicy wydobycia tego gazu będą mieli okazję zamanifestować swoje poglądy.

Dziś w Parlamencie Europejskim odbędzie się też posiedzenie grupy roboczej w sprawie gazu łupkowego, utworzonej z inicjatywy europosła Bogdana Marcinkiewicza.

Na posiedzeniu będą rozpatrywane dwie skargi, w tym jedna od obywatela polski. Wzywa on do wstrzymania wydobywania gazu łupkowego w naszym kraju. Swoje żądania argumentuje tym, że zagraża on zdrowiu ludzi i zwierząt, zanieczyszcza środowisko, w tym wody podziemne.

Z tymi argumentami nie zgadza się poseł Bogusław Sonik, którego raport na temat wydobywania gazu łupkowego będzie omawiany jutro na komisji środowiska. - _ Nie eksploatacja gazu jest niebezpieczna dla środowiska, ale ewentualne błędy technologiczne lub wykonawcze _ - twierdzi europoseł.

Sonik przygotował korzystny raport dla zwolenników eksploatacji gazu łupkowego. Podobny w wydźwięku jest raport greckiej eurodeputowanej, który będzie omawiany dziś na posiedzeniu komisji ds. energii. Grecka posłanka uznała, że gaz łupkowy jest dobrą i bezpieczną alternatywą dla innych rodzajów energii.

- _ Gaz jest bardziej przyjazny dla środowiska od węgla kamiennego, więc wpisuje się strategię UE _ - podkreślał Sonik. Jak przyznaje jego raport nie ma znaczenia legislacyjnego. - _ Raport będzie jednak ważnym głosem przy dalszych działaniach przy wydobywaniu gazu łupkoweg _o - dodaje Sonik.

Jak przyznaje obecnie debata o gazie łupkowym w znacznej części opiera się na mitach i lękach. Konieczne jest wiec zbadanie wszystkich za i przeciw i przyjęcie stanowiska.

W ocenie Sonika, w PE opadły już emocje wokół gazu łupkowego, atakującym jego wydobycie zabrakło _ paliwa _, a żaden ekspert nie potwierdził możliwości zatruwania czy zanieczyszczenia wody w czasie wierceń i szczelinowania, czyli wypychania gazu płynem.

Raport Sonika stwierdza, że każdy kraj ma prawo do wydobywania gazu łupkowego, a obecne przepisy UE o wydobyciu kopalin są wystarczające, by zapewnić bezpieczeństwo ludziom i środowisku przy wydobyciu tego gazu.

Czytaj więcej w Money.pl
Mamy wydobywać gaz. A nie liczyć na Rosję - _ W 2019 r. rozpoczną się dyskusje dotyczące renegocjacji kontraktu gazowego z Gazpromem _ - zapowiada Budzanowski.
Już rozpoczynają wydobycie gazu łupkowego Do 2015 roczna produkcja wyniesie 6,5 mld m sześciennych. Jest on podstawą nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego Chin.
Gaz z łupków w Polsce? Są pierwsze terminy Minister skarbu Mikołaj Budzanowski ocenia, że realnym terminem jest przełom 2014 i 2015 roku. Wydobycie miałoby wówczas sięgnąć 0,5-1 mld metrów sześciennych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)