Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w Wielkiej Brytanii. Protest przeciwko odwiertom

0
Podziel się:

Uczestnicy protestu przez dwa dni z rzędu blokowali teren, na którym spółka gazowa Cuadrilla ma w planach dokonanie próbnych wierceń.

Gaz łupkowy w Wielkiej Brytanii. Protest przeciwko odwiertom
(Paweł Skraba/Reporter)
bECzpJjF

Policja zatrzymała 16 uczestników protestu przeciwko wierceniom gazu łupkowego w miejscowości Balcombe w hrabstwie West Sussex w południowo-wschodniej Anglii - donosi telewizja Sky. Większości z nich postawiono zarzut utrudniania ruchu drogowego.

Uczestnicy protestu przez dwa dni z rzędu blokowali teren, na którym spółka gazowa Cuadrilla ma w planach dokonanie próbnych wierceń, uniemożliwiając ciężarówkom ze sprzętem dotarcie do miejsca, gdzie ma być wykonany próbny odwiert.

Policja usunęła też barykadę ze zwalonego drzewa blokującego dostęp pojazdom i _ ludzki łańcuch _.

bECzpJjH

Uczestnicy protestu wspierani przez okolicznych mieszkańców przekonani są, że metoda hydraulicznego szczelinowania polegająca na wpompowaniu płynu zmieszanego z piachem z niewielkim dodatkiem substancji chemicznych dla rozsadzenia podziemnych skał i uwolnienia gazu doprowadzi do skażenia wód gruntowych.

Obawiają się także podziemnych wstrząsów, powołując się na wystąpienie ich wskutek szczelinowania przez tę samą firmę w hrabstwie Lancashire wcześniej w tym roku. Nie chcą też zwiększenia ruchu ciężkich pojazdów na wiejskich drogach.

- _ Lokalna społeczność stawia czoła firmie górniczej, która chce ją wytruć _ - cytuje Sky mieszkańca Balcombe, Ashley'a Williamsa, którego zdaniem interwencja policji była niepotrzebna. - _ Jak tylko ludzie wystawią głowę, to państwo rozprawia się z nimi w interesie wąskiej elity najbogatszych _ - dodał.

Akcję policji skrytykował też lokalny komitet samoobrony mieszkańców NoFiBS (No Fracking in Balcombe Society - Stowarzyszenie Nie dla Szczelinowania w Balcombe))
. Komitet sądzi, że policja, stając po stronie Cuadrilli, zajęła stronnicze stanowisko, łamiąc tym samym obywatelskie prawo do pokojowego protestu.

bECzpJjN

Policja twierdzi, że dokonała zatrzymań ze względu na wymogi bezpieczeństwa publicznego.

W ostatnim budżecie na rok obrachunkowy 2013-14 minister finansów George Osborne wprowadził ulgi podatkowe dla firm poszukujących i eksploatujących złoża gazu łupkowego. Część zysków ma trafić do społeczności lokalnych. Wcześniej specjalna komisja opracowała zalecenia w sprawie bezpiecznych wierceń.

Czytaj więcej w Money.pl
Ulgi dla firm inwestujących w gaz z łupków? Mają nadzieję na ożywienie rynku energetycznego w kraju i obniżenie kosztów energii dla obywateli - zapowiedział minister finansów.
Koncesje na poszukiwania w Polsce, legalne? Komisja Europejska bada obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. prawo geologiczne i górnicze, które reguluje udzielanie koncesji na poszukiwanie ropy i gazu.
Przestrzegają nas przed gazem łupkowym Jeden z francuskich polityków powtórzył, że jego kraj podtrzymuje obowiązywanie zakazu stosowania głównej metody służącej do pozyskiwania tego gazu.
bECzpJki
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)