Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz
22.03.2013 15:37

Gaz w Wielkiej Brytanii. Jest ryzyko niedoboru

Ceny zaczęły rosnąć po tym, jak awarii uległ interkonektor łączący Wlk.Brytanię z Belgią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(farvatar/iStockphoto)

Ceny gazu na brytyjskim rynku spotowym skoczyły do rekordowego poziomu 150 pensów za jednostkę termalną, po tym, jak awarii uległ interkonektor łączący Wlk.Brytanię z Belgią. Rząd uspokaja, że nie spodziewa się większych problemów z podażą gazu.

Przesył gazu brytyjsko-belgijskim interkonektorem musiał zostać zmniejszony ze względu na usterkę techniczną w terminalu Bacton po brytyjskiej stronie gazociągu. Usterka miała miejsce zaledwie dwa dni po tym, jak operator interkonektora, spółka Interconnector, poinformowała o odnotowaniu rekordowego przesyłu gazu w kierunku Wielkiej Brytanii. 20 marca dostarczono nim 783 GWh gazu.

Brytyjskie media alarmują, że w połączeniu z niskim poziomem zapasów gazu w magazynach na terenie Wielkiej Brytanii, może to doprowadzić do dalszych podwyżek cen, a nawet wystąpienia niedoboru gazu na rynku. Niskie, jak na tę porę roku, temperatury mają bowiem utrzymać się na terenie Wielkiej Brytanii jeszcze przynajmniej przez kilka dni.

Departament ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC) uspokaja jednak, że pomimo niskich temperatur rynek gazu funkcjonuje poprawnie i podaż paliwa na rynek będzie wystarczająca, by zaspokoić zapotrzebowanie.

W komunikacie DECC przyznaje, że poziom zapasów w magazynach jest obecnie niski, ale dostawy z Morza Północnego, które są głównym źródłem zaopatrzenia Wielkiej Brytanii w gaz, pozostają na wystarczającym poziomie.

Wielka Brytania zużywa rocznie około 90 mld m sześc. gazu. Nieco ponad połowa tej wielkości pochodzi z własnych złóż na Morzu Północnym. Interkonektor łączący wyspę z Belgią jest w stanie dostarczyć do 25 mld m sześc. gazu rocznie. Pozostałe ilości gazu docierają do Wielkiej Brytanii gazociągami z Norwegii oraz w postaci skroplonej przez terminale morskie.

DECC zapewnił przy tym, że pozostaje w stałym kontakcie z firmą National Grid, operatorem gazowej sieci przesyłowej, na wypadek wystąpienia niedoborów gazu w systemie. Spółka poinformowała natomiast, że prognoza zapotrzebowania na gaz w piątek to 320 mln m sześc. Tymczasem przeciętna wartość dziennego zapotrzebowania w marcu to 270 mln m sześc. Według spółki aktualny poziom zapotrzebowania nie zmusza jeszcze do podejmowania nadzwyczajnych kroków.

Według cytowanych przez media ekspertów sytuacja może jednak pogorszyć się w przyszłym tygodniu. Według firmy konsultingowej Inenco, zapasy zgromadzone w brytyjskich magazynach gazu wystarczą zaledwie na półtorej doby przy obecnym zapotrzebowaniu. Ich zdaniem wiele będzie zależało od tego, jak długo jeszcze utrzymają się na wyspie niskie temperatury i czy uda się szybko przywrócić pełną operacyjność interkonektora.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjczycy policzyli strajkujących urzędników Pikietowano m.in. gmach parlamentu, urzędy, muzea i galerie. Strajk sparaliżował prace walijskiego zgromadzenia parlamentarnego.
Brytyjczycy pesymiści. Wzrost połowę niższy Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii w 2013 roku wyniesie 0,6 proc. PKB, czyli o połowę mniej niż zakładano jeszcze jesienią.
Za 14 mld funtów dadzą pracę 25 tys. ludzi Wielka Brytania ma 16 reaktorów nuklearnych, zaspokajających około 19 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Tagi: gaz, wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz