Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz z łupków. Wpływowy niemiecki polityk jest za

0
Podziel się:

Obawy przed przerwaniem przez Rosję dostaw gazu do Niemiec w odpowiedzi na planowane przez Zachód sankcje doprowadziły do ponownego ożywienia dyskusji o gazie łupkowym.

Gaz z łupków. Wpływowy niemiecki polityk jest za
(farvatar/iStockphoto)
bEKYcHDV

Za jego wykorzystywaniem opowiedział się polityk CSU Peter Ramsauer.

Dyskusję sprowokowała w miniony czwartek kanclerz Niemiec Angela Merkel, mówiąc po spotkaniu z premierem Kanady Stephenem Harperem, że Unia Europejska powinna zmniejszyć istniejącą obecnie zależność od dostaw źródeł energii, przede wszystkim gazu ziemnego i ropy naftowej, z Rosji. Zdaniem Merkel jednym ze sposobów dywersyfikacji mógłby być import gazu z USA.

Ramsauer powiedział tygodnikowi _ Welt am Sonntag _ w niedzielę, że słowa Merkel oznaczają _ jasną zgodę na eksploatację złóż gazu łupkowego _. _ - Jeśli tak, to należy zapytać, dlaczego nie skorzystamy z własnych zasobów? _ - pyta polityk bawarskiej CSU, kierujący w tej kadencji komisją gospodarki w Bundestagu.

bEKYcHDX

_ - Gdyby gaz łupkowy był trucizną, to nie wolno byłoby sprowadzać go także z innych krajów _ - zauważył Ramsauer, w poprzedniej kadencji minister transportu. Niemcy muszą _ zachować możliwość stosowania szczelinowania hydraulicznego _ do wydobywania gazu z łupków - podkreślił wpływowy polityk współrządzącej w Niemczech partii.

Na konferencji prasowej z Harperem Merkel krytykowała _ bardzo duże _ uzależnienie UE od źródeł energii z Rosji. Jak zaznaczyła, stopień uzależnienia niemieckiej gospodarki, w porównaniu z innymi krajami unijnymi, _ nie należy do najwyższych _. Z Rosji pochodzi 38 proc. zużywanego przez Niemcy gazu ziemnego.

Zwolennikiem eksploatacji gazu z łupków jest unijny komisarz ds. energii, polityk niemieckiej CDU Guenther Oettinger.

Poprzedni rząd Niemiec CDU/CSU i FDP pracował nad ustawą, która miała - przy zachowaniu ostrych warunków dotyczących ochrony środowiska - umożliwić prowadzenie poszukiwać złóż gazu łupkowego. Nowy, istniejący od grudnia 2013 roku rząd Merkel ogłosił - pod wpływem nowego koalicjanta SPD, który zastąpił FDP - moratorium na poszukiwanie gazu z łupków do czasu ostatecznego wyjaśnienia wszystkich zagrożeń związanych z metodą szczelinowania. Przeciwnicy tej metody wskazują przede wszystkim na niebezpieczeństwo zatrucia wód gruntowych przez wykorzystywane przy szczelinowaniu chemikalia.

bEKYcHEd

Czytaj więcej w Money.pl

bEKYcHEy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)